Place zabaw w nowej odsłonie. Został jeszcze tylko jeden projekt

Box2 Chełmża Wiadomości
671 głosów w budżecie obywatelskim zyskała modernizacja placu zabaw Przedszkola Miejskiego nr 1, fot. Łukasz Piecyk

Zakończyła się część projektów wybranych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Chełmży na 2019 r. Kilka tygodni wystarczyło, by zrealizować dwa projekty związane z doposażeniem placów zabaw.

Największym zainteresowaniem w budżecie obywatelskim na 2019 r. cieszył się projekt polegający na modernizacji placu zabaw na terenie Przedszkola Miejskiego nr 1 przy ul. Bydgoskiej. Dzięki m.in. społeczności placówki udało się zebrać aż 671 głosów.

REKLAMA

Projekt został wyceniony pierwotnie na 41,6 tys. zł. Polegał na zakupie i montażu nowego sprzętu rekreacyjno-wypoczynkowego spełniającego normy bezpieczeństwa i posiadającego atesty na materiały wykorzystywane do jego produkcji.

Chełmżyński magistrat zdecydował się rozpisać przetarg na to zadanie wspólnie z dwoma innymi przedsięwzięciami. Wśród nich była również rozbudowa placu zabaw przy orliku przy ul. Frelichowskiego, a także doposażenie placów zabaw przy ul. Kościuszki i na Bulwarze 1000-lecia.

Pierwsze z tych zadań – na ul. Frelichowskiego – także zostało wybrane w ramach ubiegłorocznego głosowania w ramach budżetu obywatelskiego. Ta propozycja uzyskała drugie miejsce z 276 głosami mieszkańców Chełmży.

W tym przypadku chełmżanie wnioskowali o ogrodzenie placu zabaw, huśtawkę bocianie gniazdo, huśtawkę z mieszanymi siedziskami, karuzelę platformową, ławki oraz ważkę, a także piaskownicę z domkiem.

Umowa z wykonawcą tych trzech zadań została podpisana 5 kwietnia. Przetarg zwyciężyła firma Magiczna Tęcza z Papowa Toruńskiego. „W ramach umowy wykonawca rozbuduje dotychczas istniejącą infrastrukturę placów zabaw o dodatkowe elementy wyposażenia i urządzenia zabawowe dla dzieci, uwzględniające kryteria bezpieczeństwa i zapewniające komfort użytkowania” – informował Urząd Miasta po wyborze wykonawcy. Termin na realizację zadania został wyznaczony na 29 kwietnia. I został dotrzymany.

– Te przedsięwzięcia polegały na doposażeniu placów zabaw w nowe
urządzenia zabawowe – tłumaczy Zdzisław Stasik, naczelnik
Wydziału Gospodarki Miejskiej chełmżyńskiego Urzędu Miasta. –
Zostały one zamontowane z myślą o najmłodszych mieszkańcach
Chełmży. Wśród nich są np. huśtawki typu ważka i bocianie gniazdo,
zameczek, na które dzieci mogą się wspiąć i zjechać ze zjeżdżalni,
czy też gra w kółko i krzyżyk.

Wszystko zostało zgrane tak ze sobą, żeby prace na placach zabaw zakończyły się tuż przed długim weekendem majowym. Po to, żeby najmłodsi mieszkańcy Chełmży skorzystali z nowych urządzeń w majówkę. Za doposażenie placów zabaw miasto zapłaci nieco ponad 133 tys. zł.

Kolejny projekt z budżetu obywatelskiego to „Mała infrastruktura turystyczno-rekreacyjna nad Jeziorem Chełmżyńskim przy ul. Plażowej”. Chodzi o teren nad jeziorem, tzw. Stolbud. To przedsięwzięcie uzyskało 259 głosów i zostało wycenione na ponad 43 tys. zł.

Jaki jest jego zakres? W planach jest montaż elementów małej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej. Chodzi o: altanę, stół, dwie ławy, placyk pod altanę i grilla, betonowe śmietniki, miejsce na ognisko z ławami do siedzenia oraz pięć stojaków na rowery.

– Umowa z wykonawcą – firmą Gras – już została podpisana – mówi Stasik. – Zadanie jest w trakcie realizacji. Termin zakończenia prac został wyznaczony na 28 czerwca.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *