Piotr Całbecki przewodniczącym Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Zebranie online Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Tegoroczne zebranie Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba z Composteli za nami. Z uwagi na sytuację epidemiczną odbyło się ono online. W czasie spotkania przedstawiono raport z aktywności federacji w 2019 r., przyjęto sprawozdanie z wykonania budżetu i przedstawiono propozycje działań w przyszłym roku. 

Konferencja online odbyła się w poniedziałek 16 listopada. W jej trakcie wyłoniono nowego przewodniczącego federacji. Przez następną, roczną kadencję, funkcję tę będzie sprawował marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

REKLAMA

– Szlak świętego Jakuba jest lekcją historii dla nas wszystkich. Warto uświadomić sobie, że był on przecież kiedyś jednym z najważniejszych elementów budujących tożsamość Europy. Nie tylko w kontekście turystycznym, kulturowym i biznesowym, ale również duchowym – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba na celu ma przede wszystkim umacnianie dziedzictwa europejskiego i kulturowego wkładu, jakim poszczególne kraje utrzymują tożsamość kontynentu. W trakcie dorocznego zebrania przyjęto sprawozdanie z wykonania budżetu i podsumowano ubiegłoroczne działania. Przedstawiono także propozycje tego, co planowane jest na rok 2021. Wtedy też federacji przewodniczył będzie Piotr Całbecki, który zastąpił w tej roli Rytisa Mykolasa z Litwy. 

– Prezydencja Kujawsko-Pomorskiego przypada na trudny czas panującej epidemii. Jednocześnie rok 2021 jest jubileuszowym rokiem świętego Jakuba, co jest znakomitą okazją do promocji idei pielgrzymowania do Santiago de Compostela. Zdajemy sobie sprawę, że planowanie imprez turystyczno-kulturalno-rekreacyjnych w dobie pandemii jest trudne, ale mimo wszystko chcemy wykorzystać czas prezydencji na przybliżenie mieszkańcom Kujaw i Pomorza, a także naszym partnerom z federacji, walorów dróg Camino Polaco – podkreślał marszałek województwa.

Szlak Świętego Jakuba w 1987 r. został ogłoszony przez Radę Europy pierwszym europejskim szlakiem kulturowym. W praktyce jest to sieć dróg rozciągających się na terenie całej Europy, które prowadzą w jedno miejsce – do grobu apostoła w leżącym w Hiszpanii Santiago de Compostela. W kwietniu 2011 r. zawiązała się Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba, która szlak ma promować – zarówno pod kątem turystycznym, jak i kulturalnym.

W Polsce sieć szlaków liczy blisko 6 tys. km i częściowo przebiega przez teren województwa kujawsko-pomorskiego – od Brodnicy poprzez Płonne, Szafarnię (obie miejscowości w powiecie golubsko-dobrzyńskim), Toruń, Inowrocław, Mogilno aż do granicy z województwem wielkopolskim.

Camino Polaco, bo tak nazywa się wspomniana trasa, od prawie dekady dofinansowywana jest przez samorząd naszego województwa. Pieniądze przeznaczane są m.in. na znakowanie szlaków turystycznych, montaż i aktualizację tablic informacyjnych, publikacje przewodników i map szlaku, pozyskiwanie kamieni milowych z hiszpańskich odcinków Camino, a także organizację rajdów pieszych, rowerowych i spływów kajakowych. Przedstawiciele samorządów znajdujących się na szlaku wchodzą w skład Rady Programowej ds. rozwoju Szlaku Świętego Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim, działającej przy Urzędzie Marszałkowskim. Rada popularyzuje szlak w regionie i dba o to, by Camino Polaco oferowało wiele – zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *