Pieszo lub rowerem. Oddział Miejski PTTK w Toruniu zaprasza na wycieczki krajoznawcze

Box2 Powiat toruński
Fot. Pixabay

Wiesz, jak wyglądają pałace i dwory Ziemi Chełmińskiej? Jaka jest historia osad młyńskich ziemi golubsko-dobrzyńskiej? Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców regionu do udziału w trzech wycieczkach. Te zaplanowane zostały na weekend 27-28 kwietnia.

Pierwsza piesza wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK” odbędzie się w sobotę o godz. 8.00. Zbiórka uczestników zaplanowana została przy dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego w Toruniu. Stamtąd wyjadą do Golubia-Dobrzynia, gdzie rozpoczną zwiedzanie.

REKLAMA

Zaplanowana trasa wieść będzie z Golubia-Dobrzynia przez Handlowy Młyn, Lisewski Młyn, Nowy Młyn, Nową Wieś, Zawadę i i Przeszkodę, do Lipnicy. Jakich atrakcji możemy się spodziewać? Uczestnicy przede wszystkim zobaczą pozostałości po dawnych osadach młyńskich tj. młyny i budynki gospodarcze, śluzy, stawy młyńskie oraz pozostałości dawnych kanałów. Długość całego przejścia to ok. 16 km. Przewodnikiem wycieczki będzie instruktor krajoznawstwa Henryk Miłoszewski.

W sobotę 27 kwietnia Komisja Turystyki Pieszej Oddziału Miejskiego PTTK zaprasza także do udziału w wycieczce z cyklu „Poznajemy Pałace i Dwory Ziemi Chełmińskiej”.  Zbiórka chętnych wyznaczona jest o godz. 8.15 na tym samym dworcu autobusowym. O 8.30 nastąpi przejazd autobusem do  Pigży.

Uczestnicy przejdą trasą z Pigży, przez Kowrózek – Brąchnowo – Brąchnówko – Browinę do Grzywny. Wycieczkę o długości około 12 km  poprowadzą przodownicy turystyki pieszej  Roman Kowalski i Marek Ruciński.

28 kwietnia odbędzie się kolejna już „Niedzielna Wycieczka Rowerowa”. Jej uczestnicy wyruszą „Szlakiem zamków, pałaców i dworów ziemi chełmińskiej” oraz „Szlakiem kościołów gotyckich ziemi chełmińskiej”. Początek zaplanowany został na godz. 10.00 na parkingu C.H. Kometa (ul. Grudziądzka 163).

Trasa (ok. 55 km) wieść będzie z Torunia, przez: Łysomice, Ostaszewo, Sławkowo, Mirakowo, Kiełbasin, Zalesie, Pluskowęsy, Chełmża, Grzywna, Browina, Kowróz, Lulkowo, by ponownie dotrzeć do Torunia.

Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej PTTK: Bogumił Michalak oraz Waldemar Wieczorkowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *