Pierwszy w historii sztab WOŚP w Lubiczu stanął na wysokości zadania

Box2 Lubicz Wiadomości
fot. nadesłane

W niedzielę 12 stycznia w gminie Lubicz odbył się długo oczekiwany Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Lubicz w tegorocznej edycji ogólnopolskiego wydarzenia po raz pierwszy zagrał z własnym sztabem. Przygotowania do niego rozpoczęły się kilka tygodni wcześniej, a pierwsze atrakcje miały miejsce już w sobotę.

Mieszkańcy gminy Lubicz co roku angażowali się w wielką zbiórkę, organizowaną przez Jurka Owsiaka. Do tej pory jednak wszystkie zebrane fundusze przekazywane były na konto sztabu toruńskiego. Tym razem Lubicz Dolny założył swój własny sztab. Wszyscy chętni mogli zaangażować się w przygotowania.

REKLAMA

Po oficjalnym zarejestrowaniu sztabu zorganizowaliśmy zebranie sołtysów. Każde sołectwo deklarowało, czy będzie angażować się w działania. Chętne do pomocy osoby zgłaszały się do sołtysów. W przygotowania do Finału WOŚP zaangażowało się bardzo wiele osób – tłumaczy Katarzyna Gałka, szefowa lubickiego sztabu.

Najważniejsze wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostały zorganizowane przez szkoły. Imprezy, związane z 28. Finałem, odbywały się w Lubiczu Górnym, Lubiczu Dolnym, Złotorii, Grębocinie, Grabowcu, Rogówku, Rogowie, Młyńcu i Krobi. Już w sobotę 11 stycznia w Grabowcu został zorganizowany Bal Sołecki „Dar Serca”. W sobotę odbył się również bieg dla WOŚP „Z biegiem Drwęcy”. Krótszy bieg przeznaczony był dla dzieci, a dłuższy dla dorosłych. 

Jesteśmy optymistycznie nastawieni. Udało się nam zaangażować mnóstwo ludzi, zacieśnić więzy pomiędzy sołectwami. W sztabie panuje pozytywna atmosfera. Działamy na rzecz wspólnego dobra – mówiła przed Finałem Katarzyna Gałka.

Jak co roku wiele atrakcji czekało w Lubiczu Górnym, m.in. pokazy szkolne i „orkiestrowe licytowanie”. W Szkole Podstawowej w Złotorii przygotowano przedstawienie teatralne, mecz piłki nożnej dla panów 30+, pokazy taneczne breakdance i akrobatyki, studio urody, morsowanie w basenie przed budynkiem szkoły, malowanie twarzy, wspólne grillowanie czy kiermasz domowych ciast. W Grębocinie z kolei został zorganizowany m.in. bieg na orientację, pokaz jasełek i koncert Kamila Czeszela. Można było skorzystać z usług salonu fryzjerskiego czy zaopatrzyć się w smakołyki na stoiskach gastronomicznych. Krobia natomiast zaskoczyła loterią fantową, wspólnym pieczeniem faworków, kiermaszem książki i prezentacją tańców z różnych stron świata. W Rogówku odbył się pokaz iluzji, występy wokalno-taneczne i pokazy OSP.

Główne wydarzenia w ramach 28. Finału WOŚP miały miejsce 12 stycznia po południu na terenie Szkoły Podstawowej im. Władysława Bukowińskiego w Lubiczu Dolnym. Nie zabrakło występów szkolnych i artystycznych pokazów. OSP GPR Toruń zaprezentowało, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej i uwalniać ofiary wypadków. W międzyczasie można było wziąć udział w „orkiestrowym licytowaniu”. Jednym z przedmiotów do zdobycia był pamiątkowy złoty medal. Największą popularnością cieszył się jednak obiad z wójtem, który został wylicytowany za 3,2 tys. zł, i drewniane canoe, wylicytowane za 3,6 tys. zł.

Punktem kulminacyjnym 28. Finału było oczywiście „światełko do nieba”. Wszystkim chętnym zostały rozdane zimne ognie, które odpalono w jednym momencie. Po zakończeniu Finału w siedzibie lubickiego sztabu zostały przeliczone zebrane fundusze.

Finał przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Według pierwszych szacunków w gminie Lubicz zebrano ponad 135 tys. zł. Sam Lubicz Dolny zebrał ponad 37 tys. zł. Wiele osób gratulowało nam inicjatywy – podsumowała Katarzyna Gałka.


fot. nadesłane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *