Pierwsi mieszkańcy gminy Lubicz otrzymają “pudełka życia”

Box2 Lubicz Powiat toruński
Pudełko życia prezentuje koordynatorka akcji Anna Warlikowska. (fot. nadesłane)

Choć jest niewielkie, ma wielką moc. Wkrótce pierwszych 300 mieszkańców gminy otrzyma wyjątkowe pudełka – zawierające specjalny formularz oraz naklejki na lodówkę – które mogą uratować ich życie.

– Pudełko życia to opatrzony specjalną etykietką trwały i estetyczny pojemnik, w którym powinny znaleźć się informacje podane przez osobę mieszkającą samotnie – mówi Anna Warlikowska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu. – Wszystko po to, aby w razie niespodziewanej konieczności udzielenia pomocy można było szybko ustalić, na co leczy się taka osoba, jakie bierze leki, na co jest uczulona, co zrobić z kluczami od domu w przypadku zabrania chorego do szpitala czy też kogo powiadomić.

REKLAMA

Pudełko posiada specjalny formularz, będący kartą informacyjną dla ratującego. Wypełniony dokument umieszcza się w lodówce. Dlaczego tam? Jest to najbardziej rozpoznawalne urządzenie w każdym mieszkaniu. Na drzwiach posiadacze pudełek nakleją specjalną, załączoną naklejkę lub magnes. Ratownicy medyczni doskonale wiedzą, gdzie takiego pudełka muszą poszukać.

Akcję „Pudełko życia dla samotnych mieszkańców gminy Lubicz” prowadzi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Fundacją Neuca.

Pierwszy, sondażowy etap zakłada rozdanie serii 300 pojemników. Te dystrybuowane są głównie przez sołtysów, a także w siedzibie GOPS-u oraz indywidualnie na zgłoszenia sąsiedzkie, czyli od znajomych, sąsiadów, rodziny osób samotnie mieszkających.

Szczegółowych informacji o akcji udziela jej koordynatorka Anna Warlikowska pod nr. tel. (56) 674 21 55 lub 56. O te pytać można także w Biurze Podawczym Urzędu Gminy Lubicz.

W ramach projektu, poza pudełkiem życia, stworzona została także aplikacja mobilna na telefony z systemem android. To alternatywa koperty życia, którą w każdej sytuacji można mieć przy sobie.

– Zaletą mobilnej koperty jest możliwość umieszczenia w niej swego zdjęcia, co ułatwi ewentualną identyfikację ratownikom, uczyni ich pomoc bardziej skuteczną, gdyż nie będzie wątpliwości, że dane zdrowotne dotyczą właśnie tej konkretnej osoby – podkreślają inicjatorzy akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *