Parking dla tirów i hala magazynowa przy szkole. Mieszkańcy Młyńca protestują

Box1 Lubicz Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Jeszcze dwa lata temu w pobliżu szkoły w Młyńcu miała powstać sala gimnastyczna. Zamiast niej wójt gminy Lubicz, Marek Nicewicz, zdecydował o wynajęciu terenu pod skład budowlany. W efekcie przez środek miejscowości jeżdżą dziesiątki ciężarówek – jest nie tylko głośno, ale i niebezpiecznie. 

Nie mamy wątpliwości, że wójt naszej gminy ma gdzieś nasze zdanie i nasze prośby – mówi Krzysztof Gradkiewicz, właściciel działki położonej w pobliżu wydzierżawionego przez gminę terenu. – Sądziliśmy, że żyjemy w gminie przyjaznej dla mieszkańców, ale okazuje się, że dla wójta ważniejsze są biznesowe układy niż dobro mieszkańców. Byliśmy na audiencji u pana wójta. Wysłuchał nas, obiecał, że sprawie się przyjrzy i do nas zadzwoni. Do dziś tego nie zrobił.

REKLAMA

Młyniec Pierwszy, ul. Polna, środek osiedla domków jednorodzinnych. Niewielka społeczność, dla której wartością jest życie z dala od zgiełku miasta. Ten jednak wdarł się do ich domów kurzem, spalinami i hałasem ciężarówek. Zaledwie piętnaście kroków dzieli posesję jednej z mieszkanek od rzędu kilkunastu tirów. Nieopodal powstała już jedna hala, buduje się kolejna. Sterty gruzu, śmieci, walające się puszki po piwie i wykrzykiwane raz po raz przekleństwa. Mieszkańcy od kilku miesięcy muszą mierzyć się z takim obrazem. 

Wcześniej w tym miejscu było stare boisko szkolne. Dzieci z wioski potrafiły się tam bawić całymi dniami. Rok temu na tym terenie łapałam ze swoimi dziećmi świerszcze, obserwowaliśmy łosie, sarny, daniele… Kilka razy widziałam nawet orły bieliki – wspomina Sylwia Maślany, mieszkanka Młyńca Pierwszego. – A teraz? Pod samym nosem postawili nam halę. Brud, smród i hałas od rana do wieczora. A wszystko za zgodą wójta Nicewicza.

Wcześniej na działce obok łąki znajdował się niewielki skład budowlany. Teren ten został jednak wykupiony i nowy właściciel rozbudował skład, stawiając obok halę magazynową. To tylko zaostrzyło jego apetyt i postanowił zagospodarować większą część terenu. Gmina Lubicz wydzierżawiła mu dawne boisko. Teren został oddany w dzierżawę w drodze bezprzetargowej – osobistą decyzją wójta Marka Nicewicza. Co więcej, teren o powierzchni niemal 1 ha został wydzierżawiony za 1500 zł rocznie. Oznacza to, że wójt gminy Lubicz wycenił 1m2 tego terenu na kwotę 17 groszy. 

To jest skandal. Tak ustalona kwota jest rażąco niska, biorąc pod uwagę powierzchnię i położenie terenu – komentuje Krzysztof Gradkiewicz. – Za taką kwotę to my chętnie też wydzierżawimy ten teren. Nasz spokój i bezpieczeństwo dzieci są tego warte.

Prowadzona na tym terenie intensywna działalność gospodarcza jest przyczyną uciążliwego hałasu od wczesnych godzin porannych. Tiry często cały tydzień rozjeżdżają polną dróżkę, a mieszkańcy wsi boją się wypuszczać dzieci na dwór. Obawiają się nawet posyłać je same do szkoły, bo droga, po której jeżdżą tiry, prowadzi do pobliskiej podstawówki – a chodnika tu brak. Szkołę i składowisko gruzu dzieli zaledwie 200 m.

Jeżdżące i mijające się na tej drodze auta stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Niejednokrotnie byłam świadkiem sytuacji, jak pieszy musiał ustępować pierwszeństwa tirowi. Zaznaczam, że to jest droga bez chodnika, bez pobocza – mówi Sylwia Maślany. – Zdarzyło się też, że z jednego auta wyciekła ropa, co zgłosiłam właścicielowi. Nie muszę wspominać, co by się stało, gdyby takie auto się zapaliło, stojąc 10 m od mojej posesji.

Mieszkańcy są oburzeni i zapowiadają walkę w sądzie, jeśli to będzie konieczne.

Nie zgadzamy się na tiry i magazyny. Żądamy przywrócenia terenu do poprzedniego stanu albo przeznaczenia go pod działki budowlane – apelują mieszkańcy Młyńca.

Ich żądania są uprawomocnione. Teren, o którym mowa, został uwzględniony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jego przeznaczenie określono jako zieleń nieurządzoną oraz izolacyjną, czyli leśną, parkową lub ogrodową. Na tej części działki plan miejscowy zakazuje też lokalizacji budynków. 

Poprosiliśmy władze gminy Lubicz o komentarz do sprawy. W odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy lakoniczną odpowiedź, że 7 maja radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do prac nad zmianą przeznaczenia terenu w Młyńcu. Zapadła ona kilka tygodni po tym, jak dzierżawca podjął tam prace utwardzające. Sprawa została już zgłoszona do toruńskiego inspektoratu budowlanego.

W tej sprawie bezwzględnie należy przeprowadzić kontrolę i poczynić stosowne ustalenia na temat wykonanych prac, a następnie dokonać analizy na temat zasadności wszczęcia postępowania administracyjnego – informuje Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Toruniu.

Mieszkańcy zwracali się już z prośbą o pomoc do radnych i wójta. Większość radnych nie uznała za zasadne udzielić im odpowiedzi, nieliczni zbywali ogólnymi zapewnieniami o zainteresowaniu sprawą. Petycja do wójta została złożona w urzędzie 6 maja. Tymczasem dokładnie 12 maja dostaliśmy odpowiedź z Urzędu Gminy Lubicz, że żadne protesty w sprawie przeznaczenia terenu nie wpłynęły.

Tagged

21 thoughts on “Parking dla tirów i hala magazynowa przy szkole. Mieszkańcy Młyńca protestują

 1. To zdjęcie mnie rozwala. Kupujesz dom na wsi, w pobliżu las, łąka. I nagle za oknem masz halę, ciężarówki, kurz, hałas. Nie rozumiem – tam nie było planu zagospodarowania? Jak te jest lewizna, to jest grubo.

 2. Wcześniej Nowa Wieś teraz Młyniec. Działanie na zasadzie faktów dokonanych bez konsultacji z mieszkańcami i nie liczenie się z ich zdaniem jest porażająca.Chciałabym przypomnieć że mieszkańcy to wyborcy. Myślę że czas uzmysłowić wszystkim mieszkającym w gminie Lubicz, że dzisiaj Młyniec i Nowa Wieś , a jutro może być każde inne miejsce w gminie.Wójt co innego obiecywał podczas kampanii wyborczej , a co innego robi. Skandal !!

 3. Widzę że rządzący w gminie Lubicz przejdą do historii(tej niechlubnej).Czytając ten artykuł włos się jeży na głowie.A co do meritum…władze gminy oświadczyły że nic nie wpłynęło, żadna skarga czy petycja a w czasie sesji z 7 maja jedna z radnych (nie pamiętam nazwiska)wyraźnie o tym mówi.Ale widać na większości radnych nie zrobiło to wrażenia.Nawet radny tej miejscowości uznał ,że nie ma sprawy.Ludzie suweren czeka….i rozliczy.

 4. Kup sobie babo dziesięć hektarów ziemi i postaw sobie w środku dom,i nie będziesz mieć tirów jeżdżących pod oknem.
  Wam ludzie wszystko zawadza,chora zazdrość. A z tego co wiem pani Maślano,to pani już tam nie mieszka.

  1. Po pierwsze,, Mam W…E” Ta ,, baba”- czyli ja – Sylwia Maślany, ma już ziemię i dom, nie po to na wsi mieszkam by wąchać spaliny- wolę obornik. Po drugie to nie ja mam problem z zazdrością- bo niby czego i komu tu zazdrościć? . Po trzecie, po co sie wypowiadasz skoro nawet nie orientujesz się gdzie mieszkam?? Uświadomię zatem Ciebie- mieszkam na Polnej, i nie mam w zamiarach zmieniać miejsca zamieszkania. I tak na marginesie, kupiłam tę ziemię, i postawiłam ten dom 6 lat temu- byłam tu przed hala i tirami- orientując sie też jakie ma przeznaczenie działka o której mowa.

 5. Mam WE>>> chyba nie łapiesz różnicy między planem zagospodarowania, czy studium, a samowolką budowlaną. Po to są przepisy, żeby porządkować sytuację przestrzenną. I dlatego należy ich przestrzegać. A tu rodzą się trudne dla władzy gminnej pytania: dlaczego na to pozwala? Czy w imię sukcesów wizerunkowych można łamać prawo? Czy ważniejsze są podatki, czy jakość życia mieszkańców? Zastanawiają zastosowane stawki podatku, które gminie dają.. 1500 zł – rocznie(!) Jaki jest zatem sens przyzwalania na takie rzeczy? I nic dziwnego, że miejscowi zaczynają szukać spisku.

  1. Co za naciągany artykuł…. Wiecej bzdur i przeinaczania rzeczywistości już dawno na tej stronie nie czytałam… Myślę, że autorka tego artykułu powinna wiele wątków sprostować!! Po pierwsze nigdy nie było mowy o budowie tam sali gimnastycznej–to bylo stare boisko, od lat nieuzytkowane, zarośnięte po pas, oddalone od szkoły. .. Jakie bawiące się dzieci?? Tam praktycznie nikt z wioski nie chodzi… Nie rozumiem dlaczego powołuje się Pani w tym artykule na “mieszkańców” to są dwie osoby, które mają jakieś zastrzeżenia. Usytuowane jest to na uboczu a nie w żadnym centrum domków jednorodzinnych… W tamtym miejscu zawsze była skład budowlany, zawsze jeździły tiry. Zawsze z tego powodu był trochę większy ruch. Nic w tej kwestii się nie zmieniło… oprócz właściciela składu. I zgadza się, że wcześniej tiry stały na drodze, co było dużo bardziej niebezpieczne. I ta Pani budując swój dom zdawała sobie z tego sprawę, więc nie rozumiem teraz zdziwienia i oburzenia? Bzdura jest również sugerowane, że jest tam bałagan (puszki itp.) Co jak co ale porządek to tam jest nienaganny… O wiele schludniej niż za poprzedniego właściciela. Więc kolejna nieprawda. Bez urazy ale opieranie artykułu na jednej niezadowolonej Pani i Pana, który nawet tam nie mieszka jest bardzo słabe…

 6. Powiem tak – artykuł szokuje. Szokuje jednak nie swoją treścią, ale nierzetelnością autorki, nad czym należy ubolewać. Chęć “zapunktowania” u redaktora naczelnego powinna mieć gdzieś swoje granice. Tutaj ich niestety zabrakło. Dla każdego kto choć raz był w tym miejscu jest oczywistym, że nie jest to żaden środek osiedla domków jednorodzinnych. To koniec wsi, za którą są już tylko wyrobiska żwirowni i pola. To również nie jest miejsce na przyszkolną salę gimnastyczną, która to szkoła oddalona jest od niego o kilkaset metrów, zaś pomiędzy nimi znajdują się zabudowania. To wreszcie miejsce gdzie od wielu lat funkcjonowala lokalna firma transportowa a obecnie jest skład materiałów budowlanych. Można bez końca punktować braki w artykule. Artykuł jest tak tendencyjny, że aż niesmaczny. Ilość przekłamań i nadinterpretacji, ocierających się miejscami wrecz o pomówienia, jest zdumiewająca. Słabe świadectwo dla młodej pani redaktor. Cele, które realizuje redaktor naczelny pisma nie są warte takiego poświęcenia. Własne nazwisko to cenny kapitał.

  1. Człowieku, a raczej gminny trollu – czy widziałeś załączone zdjęcie? Dla ciebie to peryferie wsi? Nie ma tam domów?

 7. Chcieliście wójta nicewicza to macie. W gmnie jest układ. Nicewicz to nieudacznik a liczy się tylko jego prywata. A w nadzorze budowlanym do ktorego tak się skarżycie to on pracował ale wyleciał na zbity pysk.

 8. Wcześniej już był zakład budowlany, to nikt nie narzekał. A tiry stawały na drodze, bo nie miały gdzie parkować, wtedy był strach chodzić ta droga. Od wielu lat przez Mlyniec przejeżdżają wywrotki i tiry, to nie zaczęło się od wczoraj. Boisko nie było użytkowane przez pare lat, zaniedbane i zarośnięte, wiec nie wiem gdzie Pani Maślany widziała tam codziennie bawiące się dzieci. Jako mieszkanka Mlynca, która przechodzi tamta droga prawie codziennie nie zauważyłam tych śmieci, puszek po piwie, ani nie usłyszałam „wykrzykiwanych raz po raz przekleństw”. Więcej śmieci jest w pobliskim lesie, niż na tym terenie. Hala nie stoi w centrum wsi, tylko na obrzeżu obok stawu i żwirowni, a no i domu Pani Maślany i pustej działki Pana Gradkiewicza, który nie jest mieszkańcem Mlynca. Za bardzo naciągane to wszystko i na sile wyszukiwanie problemów.

  1. Naciagane??? ogarnij się kobieto, i czytaj ze zrozumieniem. Teren na którym stoi hala i auta , to teren na którym wg.prawa nic nie może stać. Niby czemu ma byc wyjatek dla jekiegos bogacza?? Za niedługa całą waszą wieś wykupi- razem z tobą.

 9. 1500zł rocznie?! A czemu nie jest napisane że płaci 9000zł za parking dla tirów. Ludzie ogarnij się. Skąd w was tyle nienawiści do drugiego człowieka.

  1. Nie no, szacunek dla przedsiębiorcy. Ja jednak uważam, że 1500 zł na rok to podejrzanie mało. Abstrahując od tych 9000 zł podatku za środek transportu.

 10. Masz pieniądze to możesz wszystko. A jeszcze jak idziesz po trupch do celu do masz w dupie zdanie innych. 1500zl rocznie ciekawe czy stać go żeby tyle płacił bo z płaceniem to ciężko u niego

 11. W związku z artykułem w „Poza Toruń” pt. „PARKING DLA TIRÓW I HALA MAGAZYNOWA PRZY SZKOLE. MIESZKAŃCY MŁYŃCA PROTESTUJĄ”, my jako Rada Sołecka Młyńca oraz Radny Młyńca jesteśmy bardzo zdziwieni, że redakcja „Poza Toruń” nie zadała sobie trudu porozmawiania z nami i ustalenia prawdy. Nie można publikować takich tekstów w sposób nierzetelny, bazując tylko na opiniach kilku osób. W artykule jest wiele nieprawdy.
  Jesteśmy zbulwersowani przedstawieniem sprawy jakie zawiera ten artykuł. Niektóre fakty zawarte w nim są zmyślone, inne zafałszowane i niezgodne z prawdą. Wnosimy o sprostowanie informacji zawartych w artykule.

  1. Działka 73/10 – stare boisko szkolne nie jest przy szkole tylko kilkaset metrów dalej, na końcu
  ul. Polnej i to nie jest centrum wsi tylko jej koniec, a dalej tylko wyrobiska pożwirowe i pola.
  Sala gimnastyczna, o którą zabiegamy nigdy nie była planowana na tej działce – tylko na terenie Szkoły Podstawowej, pomiędzy budynkiem szkoły a orlikiem.

  2. Przy działce tej na ul. Polnej naprzeciw przedmiotowego boiska jest tylko jeden dom, w którym mieszka Pani Sylwia M. z rodziną. Pozostałe domy zlokalizowane są przy ul. Słonecznej i nie leżą w bezpośrednim sąsiedztwie tej działki. Reasumując, na 10 domów położonych przy ul. Polnej i Słonecznej tylko właściciele trzech domów (bliska rodzina Pani Sylwi M.) podpisali się pod petycją. Pozostali mają odmienne stanowiska w tej kwestii. Dlatego uważamy, że Pani Sylwia M. i jej rodzina powinni występować w swoim imieniu, a nie jako „reprezentujący mieszkańców Młyńca Pierwszego”.

  3. Pan Krzysztof G. to osoba, której nikt w Młyńcu nie zna i nie jest on mieszkańcem naszej wsi. Jest tylko właścicielem nieużytkowanej od lat działki sąsiadującej ze starym boiskiem.

  4. Od 6 lat kiedy powstał tzw.mały Orlik przy naszej szkole, stare boisko okazało się bezużyteczne.
  Nic się tam nie działo w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nikt tam nie grał w piłkę, nikt nie ćwiczył, nawet strażacy. Stało zarośnięte i nieużytkowane.
  Jako mieszkańcy Młyńca nie zgadzamy się z zafałszowanym opisem, że jest tam bród smród i hałdy śmieci. Teren jest oświetlony i sprawia wrażenie zagospodarowanego. Potwierdzamy natomiast, że w kwestii chodnika rzeczywiście jest on tylko na początku ul. Polnej do posesji Pana Biernackiego i
  dzieci Pani Sylwii M. nie mają do niego bezpośredniego dostępu.

  5. W 2018 roku kiedy zmieniły się władze w Gminie Lubicz zapaliło się nam zielone światełko odnośnie budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Młyńcu Pierwszym.

  Mieszkańcy Młyńca na zebraniu wiejskim w listopadzie 2018 roku poparli pomysł budowy sali gimnastycznej przy szkole oraz sprzedaż starego boiska szkolnego (działka 73/10) i starego wyrobiska pod lasem (działka 78/3) w celu pozyskania części środków na zakup i przygotowanie projektu sali. Stąd starania władz gminnych idące w tym kierunku.
  W dniu 05.03.2019 roku doszło do posiedzenia Sołtysów i Rad Sołeckich wsi, których dzieci chodzą do Szkoły w Młyńcu. Przedstawiciele Młyńca Pierwszego, Młyńca Drugiego, Brzezinka, Gronowa, Jedwabna i Mierzynka oraz Radni Gminni i Powiatowi z tego Rejonu. Zebrani wnioskowali o ujęcie w planach inwestycyjnych Gminy Lubicz budowy tej sali.
  W związku z tym skierowaliśmy w tej kwestii wniosek do Wójta Gminy Lubicz.
  Mając w perspektywie budowę sali gimnastycznej w pełni popieramy decyzję Rady Gminy Lubicz o sprzedaży tych gruntów.

  *Radny Młyńca Pierwszego Zbigniew Barcikowski

  *Sołtys Młyńca Pierwszego Anna Katra

  *Rada Sołecka Młyńca Pierwszego

 12. Pozdrawiamy z Młyńca. NIE godzimy się na taką samowolkę. Nie ma mojej zgody na występowanie przez radę sołecką z tak żenującym apelem. A z tą salą to państwo z rady sołeckiej sobie jaja robicie? Jakie zielone światełko ? Bo rada napisała wniosek? Proszę nie ściemniać. Czy w gminie w budżecie jest jakis ślad tego? NIE MA.

 13. Jestem codziennym spacerowiczem ul.Polnej w Mlyncu 1.Do dzisiaj zastanawiam sie o co chodzi w tym artykule.Od lat spaceruję ta ulicą i uważam że w ostatnim czasie zmieniło się tam bardzo . Pisze o czystosci Ladzie i porządku który można tam zastać na co dzien. Jeszcze niedawno bylo wrecz odwrotnie i P. S.M.to nie przeszkadzało.Napomknę o smrodzie który byl poruszony w artykule możliwe że był to smród uśpionego a następnie pogrzebanego Labladora pod lasem którego rozwlekły dzikie leśne zwierzęta .

 14. 1500 zł za dzierżawę !!! zmiany przeznaczenia działek, ogrodzony kawał lasu przez “pana tirowca”, przejazdy tirów drogami do tego nieprzystosowanymi. Wszystko nagle, po cichu,, z poparciem jakiejś grupy tzw rady sołeckiej, którzy wybierani są przez swoich znajomków. Kto dał wam moralne prawo wypowiadania się rada sołecko? Od waszegp wyboru dzieją się w Młyńcu dziwne rzeczy – delikatnie mówiąc. Gdyby ktoś chciał otaczać się betonem i tirami to zamieszkałby w mieście. Tu jest wieś i dla jej walorów naturalnyvh ludzie się tu sprowadzili ! Wg mnie sprawa śmierdzi i chyba wymaga to zgłoszenia do CBA. Facet sobie rozkopał pół wsi, postawił hale, zagrodził kawał lasu i leci z tym dalej bo mało !!! A gdzie ludzie w tym wszystkim ? Za 1500 zł to można skromne miejsce parkingowe wynająć a tu ? Rada sołecka to żałosne towarzystwo trzech znajomków, którym wydaje się, że mogą wszystko. Komuna wraca, albo nigdy nie wyszła. Tylko CBA. Niech się poprzyglądają układom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.