Park w Brąchnówku zyskał nowy blask. Zakończono prace pielęgnacyjno-konserwatorskie

Box2 Gmina Chełmża
fot. nadesłane

Zespół pałacowo-parkowy w Brąchnówku w gminie Chełmża zyskał nowy blask. W ostatnim czasie na jego terenie prowadzone były prace pielęgnacyjno-konserwatorskie. Teraz dobiegły końca, a odnowione pomniki przyrody na nowo cieszą oko spacerowiczów.

Na terenie parku łącznie 79 drzew zostało poddanych zabiegom polegającym na wykonaniu cięć sanitarnych, korygujących, prześwitujących oraz wiązań mechanicznych. Całość została zrealizowana na podstawie Programu Prac Konserwatorskich i Decyzji Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

REKLAMA

– Prace wykonano z dbałością o zasady ochrony przyrody, zachowując zabytkowy drzewostan przy jednoczesnej dbałości o bezpieczeństwo w sąsiedztwie innych drzew – informuje Katarzyna Orłowska, inspektor promocji z Urzędu Gminy w Chełmży.

Odświeżenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Brąchnówku było możliwe dzięki wsparciu finansowemu ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Część środków pochodziła również z budżetu gminy. Sam park jest wyjątkowym miejscem i bez wątpienia jednym z najciekawszych w okolicy. Lubujący się w zieleni z pewnością się tu odnajdą. To idealne miejsce na wyciszenie się i bezpośredni kontakt z naturą, a przy okazji, dowiedzenie się czegoś nowego. 

– Na terenie istniejącego zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego można przespacerować się edukacyjną ścieżką. Ścieżkę wyznaczają oznakowane drzewa-pomniki. Wiele drzew tutaj rosnących jest chroniona prawnie – drzewa te mają status pomników przyrody. Dlatego szczególna dbałość o to miejsce i o drzewa-pomniki jest jak najbardziej uzasadniona – wyjaśnia Katarzyna Orłowska.

Wykonane prace pielęgnacyjno-konserwatorskie przedłużą żywotność drzew, poprawiając ich stan zdrowotny. Dzięki temu zachowane zostaną walory przyrodnicze parku. Co równie ważne, wykonane zabiegi przyczyniły się też do wzrostu poziomu bezpieczeństwa dla korzystających z tego miejsca. 

W ostatnich latach zabytkowy park w Brąchnówku przechodził rewaloryzację. Powstawała w nim również wspomniana wcześniej ścieżka edukacyjna. Przy tej okazji wydany został specjalny folder informacyjny „Park w Brąchnówku”, w którym znajdziemy m.in. dokładny opis całej ścieżki. Folder znaleźć można w siedzibie Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża w Brąchnówku, a także w siedzibie Urzędu Gminy w Chełmży. Chętni na wycieczkę ścieżką edukacyjną mogą wspomóc się nim jako doskonałym przewodnikiem po okolicy. Dzięki zakończeniu prac spacerowicze mają na wyciągnięcie ręki żywe pomniki przyrody w dobrym stanie. Dbałość o zieleń jest szczególnie ważna, zwłaszcza w przypadku miejsc tak wyjątkowych jak zabytkowy park w Brąchnówku. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *