Papież okiem najmłodszych. Znamy wyniki

Box2 Łysomice Wiadomości
Komisja konkursowa przyznała nie tylko nagrody główne, ale także wyróżnienia, fot. nadesłane

Do konkursu plastycznego „Święty Jan Paweł II – pielgrzym” stanęło 35 dzieci z łysomickiej podstawówki. Poziom prac był bardzo wysoki. Pojawiły się wśród nich m.in. komiks, lap book czy wyklejanka. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania.

Zakończyły się obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Niestety, ograniczenia epidemiczne pokrzyżowały wiele planów na obchody wydarzenia. Szkoła Podstawowa w Łysomicach także musiała zrewidować swoje zamierzenia, ale postanowiła nie rezygnować do końca z organizacji obchodów. Dyrekcja we współpracy z gminą i nauczycielami zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów z klas IV-VIII. W ten symboliczny sposób placówka uczciła pamięć papieża Polaka. Szkolny Konkurs Plastyczny „Święty Jan Paweł II – pielgrzym” zakończył się 18 maja. Polegał na przygotowaniu przez uczniów pracy plastycznej, przedstawiającej papieża w roli pielgrzyma.

REKLAMA

– Celem konkursu było nie tylko popularyzowanie wiedzy o pielgrzymkach papieża, ale także rozwijanie umiejętności plastycznych i pobudzenie wrażliwości artystycznej – mówi Jan Kalinowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łysomicach

Uczestnicy konkursu mogli posługiwać się dowolną techniką plastyczną.

– Ważne było, aby prace zostały wykonane samodzielnie i rzeczywiście, uczestnicy konkursu poważnie podeszli do zadania i nie korzystali z pomocy dorosłych – opowiada Jan Kalinowski. – Komisja zwracała także uwagę na oryginalność prac, pomysłowość i ciekawe ujęcie tematu.

Konkurs, pomimo epidemii i pracy zdalnej, cieszył się dużym zainteresowaniem. Do wzięcia w nim udziału zachęcali m.in. katecheta Arkadiusz Wnykowski i ks. Jarosław Ciechanowski, proboszcz parafii w Papowie Toruńskim. Do organizatorów spłynęło 35 prac, które oceniane były przez komisję konkursową. Zasiadali w niej m.in. wójt gminy Łysomice Piotr Kowal, przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski i Aneta Tadajewska, wicedyrektor szkoły. Członkowie komisji 18 maja – czyli w dzień 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II – podjęli decyzję o wyłonieniu trójki zwycięzców. 1. miejsce zdobył Jakub Parzyszek z klasy 7a, 2. miejsce przypadło w udziale Amelii Zając z klasy 5a, a 3. miejsce Nadii Szynal z klasy 5b. Poziom prac artystycznych był na tyle wysoki, że komisja postanowiła jeszcze wyróżnić 7 dodatkowych prac.

– Zgłoszone prace świetnie pokazały, jak dobrze uczniowie znają działalność i pielgrzymki, jakie odbył papież przez wszystkie lata pontyfikatu. Motywy, którymi posłużyli się uczniowie, były bardzo ciekawe – opowiada Jan Kalinowski. – W pamięć szczególnie zapada praca, która zajęła 1. miejsce, przedstawiająca Karola Wojtyłę na tle jego ukochanych gór. Obok tradycyjnych prac pojawiły się też np. praca w formie komiksu, wyklejanka czy tzw. lap book.

Co ważne, pamiątkowe nagrody otrzymają wszyscy uczestnicy konkursu – nie tylko laureaci.

– Nagrody zostały ufundowane przez samorząd gminy Łysomice. Zostaną wręczone przy najbliższej możliwej okazji, czyli prawdopodobnie podczas rozdawania świadectw – informuje Jan Kalinowski.

Pierwotny projekt obchodów zakładał zorganizowanie m.in. międzyszkolnego konkursu wiedzy o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, spektaklu teatralnego i wystawy dotyczącej Karola Wojtyły. Dyrekcja szkoły ma w planach przeniesienie tych wydarzeń na jesień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *