Papież oczami najmłodszych

Obrowo Wiadomości
fot. pixabay

Poeta, poliglota, aktor, dramaturg, pedagog, a przede wszystkim Biskup Rzymu – w 41. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża w Szkole Podstawowej w Obrowie już po raz 10. odbyła się wieczornica upamiętniająca nauczanie Jana Pawła II. W słowno-muzycznym przedstawieniu zaprezentowali się uczniowie szkoły jego imienia.

Wieczornica przygotowana została w środę 16 października. W stołówce szkolnej, zamienionej tego dnia w kawiarenkę, uczniowie spotkali się z zaproszonymi gośćmi: rodzicami, nauczycielami, ks. Tadeuszem Lewandowskim, proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Obrowie, członkami Klubu Seniora „Sami Swoi”, a także przedstawicielami gminy, z wójtem Andrzejem Wieczyńskim na czele.

REKLAMA

Spotkaniu przyświecało hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy”, pełne nadziei wezwanie do wyrwania się z marazmu – mówi Przemysław Piotrowski, dyrektor SP w Obrowie. – Uczniowie przygotowali dla gości montaż słowno-muzyczny, na który składały się wiersze Jana Pawła II i interpretacja jego słów.

W artystyczną prezentację zaangażowało się 20 osób – zarówno obecnych uczniów, jak i absolwentów szkoły. Młodzież przygotowywała się pod okiem nauczycielek: Ireny Szymeckiej, Joanny Karczewskiej, a od strony muzycznej pod pieczą Janusza Lewandowskiego. 

Recytacje przeplatane były piosenkami zarówno religijnymi, jak i świeckimi – relacjonują uczniowie. – Myśl przewodnia programu nawiązywała do ogłoszonego w październiku nadzwyczajnego tygodnia misyjnego. Prezentowane teksty podkreśliły konieczność dostrzeżenia wśród nas osób, do których trzeba iść z Dobrą Nowiną po to, aby one z kolei mogły wstać i iść dalej.

Pamięć o Karolu Wojtyle młodzież uczciła również w trakcie pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Na dwudniową wycieczkę do Częstochowy 15-osobowa grupa uczniów z Obrowa wyjechała 9 października. W sanktuarium spotkało się ponad 10 tys. osób z 240 placówek noszących imię Papieża – Polaka z kraju i zagranicy. 

Pierwszego dnia przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej wysłuchaliśmy rozważań przygotowanych przez uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek z Rzeszowa – wspominają uczestnicy. – Następnie wzięliśmy udział w Apelu Jasnogórskim. Dzień później uczestniczyliśmy w mszy świętej celebrowanej przez ks. biskupa Henryka Tomasika – duszpasterza Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Bezpośrednio po mszy nastąpił akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski i odczytanie listu do papieża Franciszka. Zwieńczeniem spotkania było wspólne odśpiewanie hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Zarówno na Jasnej Górze, jak i podczas uroczystości w szkole w Obrowie nawiązano do zbliżającej się 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Wydarzenie to połączymy z obchodami święta naszej szkoły – dodaje dyrektor Piotrowski. – Poza oficjalnymi uroczystościami przygotujemy gry i zabawy dla najmłodszych. Świętować będziemy zaś przez cały rok. Weźmiemy udział w spływie kajakowym i wycieczce w Tatry, celebrując tym samym pasje Jana Pawła II, przygotujemy również sztukę teatralną, nawiązując do miłości do aktorstwa młodego Wojtyły. Będziemy przypominać jego słowa i twórczość. Przed nami szczególny czas. W organizację tych wydarzeń zaangażowani jesteśmy wszyscy. Ten rok każdy przeżywać będzie na swój sposób.

Tydzień temu, w piątek 18 października Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *