Pani Dulska w Chełmży. Odbyło się Narodowe Czytanie [WIDEO]

Box2 Chełmża Kultura Wiadomości
fot. Marzena Masłowska/Starostwo Powiatowe w Toruniu

W ostatnią sobotę w całej Polsce już po raz dziesiąty odbywała się akcja “Narodowe Czytanie”. Tym razem lekturą był dramat Gabrieli Zapolskiej “Moralność pani Dulskiej”. Wydarzenie z obecnością starosty toruńskiego Marka Olszewskiego i przewodniczącego rady powiatu Pawła Polikowskiego miało miejsce w Chełmży.

Wspólna lektura odbyła się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży. Dramat Gabrieli Zapolskiej został wydany w 1907 roku i do dziś pozostaje świeży i aktualny. Postać Anieli Dulskiej – osoby pazernej, chciwej, fałszywej, a przy tym starającej się zachować pozory moralności – była na tyle wyrazista i symboliczna, że stała się źródłem pojęcia „dulszczyzny”, które przeniknęło do języka polskiego i jest obecnie często stosowane.

REKLAMA

„Moralność pani Dulskiej” jest doskonałym lustrem, które odbija nasze wady. Forma dramatu – tragifarsa – pozwala w sposób zabawny ukazać rzeczy niezwykle poważne i jest nad czym pomyśleć, kiedy się ten dramat czyta – mówiła we wstępie Monika Danielska, opiekunka szkolnego teatru, która przygotowała całe wydarzenie.

Z kolei starosta Olszewski dodał:

Narodowe Czytanie układa się w pewien cykl poznawania naszej własnej tożsamości. Bo literatura to tożsamość, to sposób myślenia i obraz czasów, w których żyjemy. W naszych czasach też powstają dzieła, które przejdą do kanonu literatury polskiej, ale przed naszymi czasami były czasy wcześniejsze i nie możemy zrozumieć siebie teraz i literatury współczesnej, jeśli nie poznamy literatury epok wcześniejszych. Bez znajomości przeszłości nigdy nie zrozumiemy teraźniejszości i nie zaplanujemy dobrze przyszłości.

Obsadę tegorocznego Narodowego Czytania w Chełmży stanowili: starosta Marek Olszewski, przewodniczący rady powiatu Paweł Polikowski, dyrektor ZSP w Chełmży Krystyna Soliwodzka, nauczycielka historii Laura Wollert oraz uczennice Barbara Zdrojewska i Jagoda Stepczyńska. Muzyczną klamrą otwierającą i zamykającą wydarzenie był występ młodego pianisty Szymona Rumińskiego, ucznia filii Szkoły Muzycznej w Lubiczu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.