Pałac w Głuchowie wpisany do rejestru zabytków

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. D. Herczyńska dla WUOZ w Toruniu.

Pałac w Głuchowie (gmina Chełmża), wraz z otaczającym go parkiem został wpisany do rejestru zabytków. XIX-wieczny budynek jest willą w typie włoskim i obecnie należy do prywatnego właściciela.

Kujawsko-pomorski wojewódzki konserwator zabytków poinformował o wpisaniu pałacu do rejestru zabytków, podkreślając jego walory historyczne i architektoniczne. Sam pałac w Głuchowie powstał około 1871 r., a otaczający go park dworski powstał mniej więcej w tym samym czasie. Na początku XX w. park został nieco powiększony.

REKLAMA

Pierwsze wzmianki o Głuchowie pochodzą z XIII w. Wtedy miejscowość była folwarkiem należącym do Lutolda Głuchego. Około XV w. był własnością rycerską w komturstwie papowskim. Później to miejsce przechodziło między różnymi rodami szlacheckimi.

– W latach 1871-1901 (lub do 1899 r.) majątek Głuchowo należał do pochodzącej z Hamburga rodziny Rupertich, której należy przypisać wzniesienie ok. 1871 roku neoklasycystycznego pałacu w typie willi włoskiej i urządzenie parku – opisuje wojewódzki urząd ochrony zabytków. – W 1901 roku (według innych źródeł w 1899 r.) Głuchowo nabył Albrecht Alvensleben z Ostromecka. Alvensleben powiększył park w obecnej części północno – zachodniej, na południe od zachodniej części stawu oraz na północnym wschodzie teren między kanałem a obecną szosą Toruń-Chełmno.

Po II wojnie światowej majątek został znacjonalizowany i do 2010 r. mieściło się tu Prewentorium im. Kazimierza Dłuskiego.

– Pałac i park w Głuchowie tworzą przykład założenia dworskiego, ukształtowanego w II połowie XIX wieku w duchu włoskiej architektury willowej oraz zieleni parkowej o charakterze krajobrazowym i posiada wartość historyczną jako przykład przeobrażeń dawnego układu przestrzennego założeń dworskich w ciągu XIX w., związanych z pojawieniem się nabywców z innych terenów Niemiec, często wywodzących się z kręgu zamożnego mieszczaństwa i aspirujących do wyższej klasy społecznej – ziemiaństwa – wspomina wojewódzki urząd ochrony zabytków.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *