Ożywić kulturę [WYWIAD]

Box2 Kultura Wielka Nieszawka
fot. nadesłane

O planach na przyszłość Gminnego Centrum Kultury w Małej Nieszawce rozmawiamy z Krzysztofem Pilarskim, nowym dyrektorem placówki

Na początku stycznia przejął pan stery w GCK. Na czym chciałby się pan skupić w swojej pracy?

REKLAMA

Na pewno chciałbym ożywić Gminne Centrum Kultury. Chciałbym doprowadzić do rozszerzenia działalności GCK o działania sportowo-rekreacyjne i do utworzenia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małej Nieszawce. To pozwoliłoby nam na organizację imprez sportowych i pozyskiwanie środków na działania sportowe, nie tylko kulturalne. 

Jak wyobraża pan sobie współpracę z mieszkańcami?

Współpracę zacząłem od aktywizacji mediów społecznościowych, bo one najlepiej docierają do mieszkańców, a zwłaszcza do młodzieży. Docelowo uruchomimy też stronę internetową. Mieszkańcy sami też wyrazili już chęć współpracy i podczas ferii będą pomagać przy przeprowadzaniu zajęć. Myślę, że w przyszłości uda się stworzyć grono osób stale uczestniczących w życiu GCK. Planuję stworzyć coś w rodzaju stowarzyszenia przyjaciół GCK. Byłoby to miejsce, w którym odnalazłyby się wszystkie osoby chcące pomagać i uczestniczyć w życiu kulturalnym gminy. Wspólnie będziemy myśleć nad tym, jakich wydarzeń na terenie gminy brakuje. Stowarzyszenie pozwoliłoby nam w uzyskiwaniu 1 proc., a dodatkowe dochody zawsze się przydadzą. Wobec rosnących wydatków, pozyskiwanie środków zewnętrznych będzie bardzo ważnym elementem naszej pracy. Jako prezes Stowarzyszenia Celtycki Gotyk mam doświadczenie w pozyskiwaniu środków dla organizacji pozarządowych i mam nadzieję, że jeśli stowarzyszenie przyjaciół GCK powstanie, uda się popracować nad budżetem, by umożliwić organizację zajęć i wydarzeń. 

Przed nami ferie. Czy zdążył pan już opracować plan?

Prace nad ich organizacją już trwają. Ferie niestety nie mogą odbywać się w budynku GCK, ponieważ jeszcze trwa tam remont. Kiedy rewitalizacja dobiegnie końca, będziemy mogli prowadzić zajęcia i realizować różne pomysły wewnątrz obiektu. Dyrekcja szkoły w Małej Nieszawce udostępni nam salę, w której w pierwszym tygodniu ferii będziemy organizować zajęcia. W planach mamy również wyjazdy do Łodzi i Warszawy oraz nieco bliżej – do Młyna Wiedzy w Toruniu. Jak co roku gmina finansuje wejścia na basen w CSiR „Olender”. Podczas ferii uczniowie będą mogli bezpłatnie wejść do aquaparku raz w tygodniu (na 1 godzinę), po okazaniu legitymacji szkolnej.

Wspomniał pan o remoncie GCK. Czy już ma pan pomysł na wykorzystanie nowej przestrzeni?

W odnowionym budynku chciałbym jedno z pomieszczeń przeznaczyć na Cafe Kultura, czyli miejsce, w którym rodzice mogliby poczekać na dzieci, kiedy te są u nas na zajęciach. Będzie można porozmawiać, zagrać w coś przy kawie lub herbacie. W planach mam także utworzenie szkółki estradowej, by rodzice nie musieli dowozić dzieci na zajęcia dodatkowe do Torunia. Chciałbym uatrakcyjnić ofertę GCK tak, by mieszkańcy nie mieli potrzeby wozić dzieci do miasta. Chciałbym pokazać, że gmina Wielka Nieszawka to nie tylko CSiR „Olender”, ale mamy też inne atrakcje. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *