Otwarto rozbudowany budynek Szkoły Podstawowej w Obrowie

Box2 Obrowo Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Zakończyła się trwającą od marca zeszłego roku rozbudowa i termomodernizacja szkoły podstawowej w Obrowie. Uczniowie z nowej części szkoły korzystają już od maja tego roku, zaś w ostatni wtorek odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej placówki.

Goście spotkali się w nowej części budynku: najpierw w hallu, gdzie trwała część formalna gali, a następnie w auli, w której obejrzeli spektakl poświęcony wartościom przekazywanym przez papieża Jana Pawła II.

REKLAMA

W ramach rozbudowy szkoła zyskała od strony południowej nowy budynek. W nim znalazła się aula, wykorzystywana również jako sala lekcyjna do nauki plastyki i muzyki oraz hall, który pełni funkcję szatni z szafkami dla każdego ucznia. W nowej części powstały także toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dyżurka pani woźnej. Rozbudowa szkoły kosztowała 906 tysięcy złotych, gmina sfinansowała ją ze środków własnych.

Termomodernizacja placówki objęła wymianę stolarki okiennej w budynku szkoły z lat 60. i z 1999 roku, wymianę instalacji grzewczej (rur i grzejników), zmianę dachu na sali  gimnastycznej i wymianę stropu w dawnym budynku. Zmodernizowano również kotłownię i zamontowano automatyczny podajnik do pelletu. Szkoła zyskała też instalację solarną do podgrzewania wody, dzięki czemu będzie mogła ograniczyć zużycie energii. Budynek stał się bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych: wybudowano windy, a na pierwszym piętrze znalazły się toalety dla niepełnosprawnych. Termomodernizacja kosztowała 1 mln 475 tys. złotych, z czego 1 mln 52 tysiące gmina pozyskała ze środków Unii Europejskiej, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Po części oficjalnej goście przeszli do auli na wieczornicę – spektakl organizowany dla pamięci o wartościach przekazywanych przez świętego Jana Pawła II. Wielu widzów nie kryło wzruszenia słowami, piosenkami i inscenizacjami prezentowanymi przez uczniów szkoły. Występ prezentowany był na tle zdjęć m.in. papieża Polaka, przy akompaniamencie szkolnego nauczyciela muzyki Janusza Lewandowskiego oraz uczniów Witolda Gąsiorowskiego i Pawła Adamskiego. Powagi spektaklowi dodawał znaczący czarno – biały ubiór młodych aktorów. Keep calm i bądź życzliwy (bądź spokojny i życzliwy) – takim przesłaniem zakończyła się wieczornica. Przesłanie wprost nawiązywało do znamiennych słów papieża Polaka: Nie lękajcie się!, które wielokrotnie przywoływano podczas występu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *