Oto nowe rondo w powiecie toruńskim [ZDJĘCIA]

Box2 Łubianka Powiat toruński Wiadomości
fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl/Urząd marszałkowski

Gruntownie przebudowany, 2-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 546 z Łubianki do Bierzgłowa otwarty. W ramach projektu powstało nowe rondo, ścieżka rowerowa, parking i chodniki. Ile to kosztowało?

Ta inwestycja, realizowana na 2-kilometrowym odcinku, poprawi przede wszystkim bezpieczeństwo. Między Łubianką a Bierzgłowem wzdłuż zmodernizowanej jezdni powstał bezpieczny ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 2-2,5 m. Piesi zaś mają do dyspozycji nowe chodniki – na terenach zabudowanych i w rejonie przystanków autobusowych.

REKLAMA

– To ważna inwestycja, która jeszcze bardziej poprawi bezpieczeństwo. Przy okazji, dzięki współpracy z gminą rozwiązaliśmy problemy związane z parkowaniem i odwodnieniem drogi. Przygotowujemy się do kolejnych inwestycji w tej części regionu m.in. do budowy kolejnych dróg rowerowych w powiecie toruńskim – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Co się zmieniło na jezdni? Droga została poszerzona do 7 m. Dostosowano także łuki do najnowszych standardów. Powstało również sześć zatok autobusowych, zjazdy na posesje i na drogi lokalne. Most nad Papowską Strugą został przebudowany na przepust.

Nowe rondo o średnicy 35 m zostało wybudowane zaś w Łubiance – na połączeniu z trasą Toruń – Unisław. Dochodzące do niego jezdnie są rozdzielone wysepkami dla pieszych, które pozwalają bezpieczniej przechodzić na drugą stronę drogi.

Naprzeciw centrum kultury powstał parking na ok. 60 aut. Oprócz tego zatoki postojowe zostały oddane do użytku w rejonie ul. Samorządowej. Cała trasa zyskała kanalizację deszczową, dzięki czemu na drodze po opadach nie będzie się zbierać woda.

Zadanie realizowała spółka Kobylarnia. Inwestycja pochłonęła ponad 13 mln zł. Większość pieniędzy zapewnił urząd marszałkowski. Włączyła się także gmina Łubianka, która wydała na ten cel 1,4 mln zł. Wsparcie ze strony gminy polegało też na pozyskaniu niezbędnych gruntów.

W Bierzgłowie modernizowany odcinek łączy się z fragmentem przebudowanym w latach 2013-14. Natomiast w Łubiance połączył się z drogą wojewódzką nr 553 (Toruń – Unisław), która została zmodernizowana w 2008 r.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *