Oświetleniowa rewolucja w Czernikowie

Box2 Czernikowo Wiadomości
fot. Łukasz PIecyk

Ponad 430 starych lamp w 11 miejscowościach na terenie gminy Czernikowo zostało wymienionych na nowoczesne, energooszczędne oprawy oświetleniowe LED. Przedsięwzięcie ma przynieść spore oszczędności, które zostaną przeznaczone na budowę ok. 320 nowych punktów oświetlenia drogowego. To kolejny etap „oświetleniowej rewolucji” w gminie Czernikowo – w ubiegłym roku udało się zmodernizować blisko 190 punktów oświetleniowych i wybudowano ok. 25 kolejnych.

W ramach szeroko zakrojonej inwestycji wymieniono już wszystkie stare oprawy sodowe, które znajdowały się na terenie gminy Czernikowo. Lampy tego typu generowały wysokie koszty zużycia energii elektrycznej, co sprawiało, że gmina nie była należycie doświetlona.

REKLAMA

Posiadanie rozwiniętej i energooszczędnej sieci oświetlenia drogowego to marzenie każdego samorządu – mówi Przemysław Pujer z Urzędu Gminy Czernikowo. – Jak wiadomo, wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego mają nie tylko solidne nawierzchnie dróg i chodników oraz właściwe oznakowanie, ale także należyte oświetlenie dróg. Niestety przez lata rozbudowa oświetlenia niosła ze sobą ogromne koszty bieżące, generowane sporym zużyciem energii przez oprawy sodowe. Z pomocą środków unijnych stawiamy obecnie kolejny krok, by gmina Czernikowo stała się jedną z najlepiej doświetlonych gmin w Polsce, a jednocześnie efektywną energetycznie – deklaruje przedstawiciel Urzędu Gminy.

Realizacja projektu „Modernizacja oświetlenia na terenie gminy Czernikowo – etap II” zakończyła się w połowie listopada. Projekt zakładał wymianę wszystkich pozostałych jeszcze lamp starego typu na energooszczędne LED-y.

Łącznie wymieniliśmy 433 lampy w Czernikowie, Czernikówku, Kijaszkowie, Liciszewach, Makowiskach, Mazowszu, Steklinie, Nowogródku, Szkleńcu, Witowążu i Wygodzie – opisuje zakres inwestycji Przemysław Pujer. – Ponadto wybudowaliśmy 8 nowych punktów oświetleniowych w Kijaszkowie przy drodze gminnej od skrzyżowania z drogą powiatową w kierunku Kijaszkówca, a także gruntownie zmodernizowaliśmy oświetlenie stadionu sportowego w Czernikowie i terenu wokół obiektu (w tym ul. Gimnazjalnej) – tam zdemontowaliśmy 12 lamp z oprawami sodowymi, w miejsce których zamontowanych zostało 16 lamp LED-owych oraz 12 profesjonalnych naświetlaczy stadionowych.

Przy okazji władze gminy postanowiły w ramach odrębnego zadania zmodernizować sieć monitoringu w obrębie stadionu.

Wymieniliśmy kamery na nowoczesne technologicznie, a także zamontowaliśmy kamerę szerokokątną, docelowo umożliwiającą streaming rozgrywanych na stadionie zawodów sportowych – opisuje przedstawiciel Urzędu Gminy.

Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt zadania wyniósł ok. 670 tys. zł, z czego ponad 280 tys. zł będzie pochodzić z dotacji.

Urząd Gminy szacuje, że oszczędności wynikające z wymiany opraw na nowe pozwolą na budowę ok. 320 punktów oświetlenia drogowego, które mają powstać do końca 2022 r.
Nowe lampy doświetlą ulice w Czernikowie: Kępiacz, Zacisze, Sportową, Konwaliową, Zygmuntowo, Ogrodową, Toruńską i 3 Maja, a także miejscowości Wygoda, Steklinek, Osówka, Kiełpiny, Ograszka, Witowąż, Steklin, Kijaszkówiec, Makowiska i Czernikówko. Tegoroczna inwestycja stanowi domknięcie większego projektu modernizacji oświetlenia w gminie Czernikowo. W ramach pierwszego etapu w 2020 r. zmodernizowano 187 punktów oświetleniowych i wybudowano 26 kolejnych

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *