Ostatnia szansa na uzyskanie wsparcia z ARiMR

ARiMR Box1 Wiadomości
fot. Monika Galińska

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich dobiega końca. Jeszcze w tym roku można ubiegać się o wsparcie finansowe, udzielane w jego ramach. Pomoc dedykowana jest rolnikom oraz przedsiębiorcom, prowadzącym działalność rolniczą.

W poniedziałek 24 lutego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa, której głównym tematem była realizacja zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie możliwości uzyskania wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwracał przede wszystkim uwagę na działalność, związaną z nawadnianiem.

REKLAMA

Mamy za sobą dwa lata suszy. Przed nami kolejny rok, który na ten moment nie rokuje dobrze. Mam nadzieję, że ta sytuacja się odwróci, ale na chwilę obecną ilość wód gruntowych i powierzchniowych budzi nasz niepokój – mówi Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków na wsparcie finansowe inwestycji nawadniających. Wnioski można składać do 20 kwietnia 2020 r.

Na konferencji pojawiła się także kwestia walki z afrykańskim pomorem świń. Wojewoda zachęcał rolników do składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej na restrukturyzację małych gospodarstw na obszarach, objętych ASF. Dokumenty można składać od 28 lutego do 28 marca.

To jednak nie wszystkie konkursy, ogłoszone przez ARiMR. W latach 2020-2021 przewidzianych jest jeszcze ok. 30 naborów pomocowych z racji na to, że nie został do końca wykorzystany budżet, przeznaczony dla Polski w ramach PROW 2014-2020.

W bieżącej ofercie mamy także bioasekurację. Celem działania jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof. Nabór rozpocznie się 19 marca i potrwa do 17 kwietnia – informuje Jolanta Sobecka, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu.

W ramach bioasekuracji rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie na inwestycje, zapobiegające zniszczeniom produkcji rolnej. Fundusze można wydać m.in. na ogrodzenia chlewni, zakup urządzeń do dezynfekcji czy remont pomieszczeń gospodarczych.

ARiMR oferuje też 250 tys. zł. premii na rozpoczęcie pozarolniczej działalności na terenach, objętych ASF.

Od 27 lutego do 27 marca ARiMR będzie przyjmować również wnioski o wsparcie finansowe dla firm z branży przetwórstwa produktów rolnych, zajmujących się także sprzedażą hurtową, czyli tzw. dużym przetwórstwem. Potencjalni beneficjenci mogą uzyskać wsparcie do 10 mln zł. dla pojedynczego przedsiębiorcy lub do 15 mln zł. dla przedsiębiorstwa, będącego związkiem grup producentów rolnych – zachęca Jolanta Sobecka.

Do 12 marca trwa także nabór na działanie współpraca. W najbliższym czasie planowany jest również nabór na restrukturyzację małych gospodarstw bez ASF oraz na premię dla młodych rolników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *