Ostaszewo posprzątane rękami najmłodszych mieszkańców

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Sprzątanie świata to międzynarodowa akcja, która odbywa się we wrześniu na całym świecie. Lokalne kampanie proekologiczne można jednak organizować przez cały rok, dając wyraz trosce o dobro planety. Najmłodsi mieszkańcy Ostaszewa 25 lutego mieli okazję zadbać o swoją miejscowość.

Lekcję poszanowania środowiska najlepiej zacząć na własnym podwórku. Doskonale wiedzą o tym uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostaszewie, znajdującej się na terenie gminy Łysomice. Od dziesięciu lat aktywnie włączają się w akcję sprzątania swojej miejscowości, która wpisuje się w międzynarodowy ruch na rzecz ochrony środowiska. Celem akcji jest nie tylko promowanie nieśmiecenia i edukacja odpadowa, ale także zainicjowanie działań, które zmniejszają negatywny wpływ na środowisko. Wspólne sprzątanie młodzieży i ich dorosłych opiekunów integruje lokalną społeczność i popularyzuje ideę wolontariatu. Tegoroczna akcja sprzątania Ostaszewa została zorganizowana we wtorek 25 lutego. Chętni spotkali się przy ostaszewskiej szkole o godz. 11.00. Na początku wzięli udział w pogadance na temat gospodarowania odpadami.

REKLAMA

Przed startem porozmawialiśmy o segregacji. Pytaliśmy dzieci, czy wiedzą, co oznaczają poszczególne kolory worków. Co ciekawe, dzieci przeważnie znały odpowiedź. Często mają dużo większą świadomość w tym temacie niż dorośli – mówi Marzena Lewandowska, sołtys Ostaszewa.

Dzieci zostały podzielone na kilkuosobowe grupy i otrzymały rękawiczki jednorazowe z workami na śmieci. Istotą akcji było zbiorowe zbieranie śmieci, które zalegały poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania.

Wspólnymi siłami sprzątaliśmy tereny wokół świetlicy wiejskiej, orlika, parku, ścieżki rowerowej i zbiornika przeciwpożarowego – wymienia Marzena Lewandowska.

Okazuje się, że mimo rosnącej świadomości społeczeństwa śmieci w dalszym ciągu jest bardzo dużo na gminnych ulicach, a porzucone na poboczach odpady są uciążliwym problemem. 

Nacisk na segregację śmieci w gminie jest coraz większy i choć w dalszym ciągu problem pojawia się, staramy się eliminować takie zjawiska – tłumaczy Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice.

Wspólne akcje sprzątania to narzędzie edukacyjne, które korzystnie wpływa na świadomość ekologiczną najmłodszych mieszkańców. Wszyscy uczestnicy są pozytywnie nastawieni do akcji. Dzieci mają okazję, żeby spotkać się ze sobą i wyjść w teren. Zawsze motywuje ich też końcowa niespodzianka w plenerze. W tym roku przy orliku zorganizowano ognisko z kiełbaskami. Mali wolontariusze mogli poczuć klimat biwaku, odpocząć i zrelaksować się we własnym gronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *