Ośrodki wytchnieniowe dla medyków już działają

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Dwa ośrodki wytchnieniowe, powstałe z inicjatywy wojewódzkiego samorządu, służą już pracownikom służby zdrowia. Dedykowane są przede wszystkim białemu personelowi pięciu kujawsko-pomorskich szpitali znajdujących się na pierwszej linii walki z koronawirusem.

– Służą tym, którzy codziennie narażają zdrowie i życie by służyć innym – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

REKLAMA

Ośrodki mieszczą się w Górznie (ośrodek edukacji ekologicznej Wilga) i Przysieku (hotel Daglezja), a pobyty w nich są darmowe – całość kosztów pokrywa samorząd województwa. Z jednoosobowych pokoi z własnymi łazienkami skorzystać może 70 medyków, ale jeśli będzie zapotrzebowanie, ośrodki gotowe są przyjąć nawet 100. W ofercie znajduje się również zdalna pomoc psychologiczna, wyżywienie, a także książki i audiobooki, dostępne dzięki uprzejmości Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Zapewnione są także telewizja i internet. Istnieje możliwość zorganizowania transportu do ośrodków przez Urząd Marszałkowski.

W przygotowaniu obu placówek do użytku przez lekarzy, pielęgniarki, czy ratowników medycznych uwzględniono wszelkie środki bezpieczeństwa związane z epidemią, a wszystko konsultowane było z właściwymi służbami sanitarnymi. Przebywający w obiektach medycy nie kontaktują się bezpośrednio z personelem, certyfikowana, wyspecjalizowana firma zajmuje się dezynfekcją pokoi po każdym użytkowniku. Warto podkreślić, że pobyt w ośrodkach dostępny jest tylko dla osób, które nie są chore, czy zarażone.

Ośrodki wytchnieniowe mają już pierwszych gości, a sama inicjatywa została przez środowisko dobrze przyjęta. Ośrodek w Przysieku przeznaczony jest do krótkich pobytów (noclegowych, na przykład po dyżurze w szpitalu). Z kolei w Górznie do dwu-trzydniowych pobytów wytchnieniowych, po dłuższych okresach wytężonej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *