OSP w gminie Chełmża wzbogaciły się w tym roku o nowy sprzęt

Box2 Gmina Chełmża
Zakończono już zaplanowane na ten rok prace nad remizą OSP w Zelgnie./fot. nadesłane

1,73 mln zł – to łączna kwota, jaką udało się pozyskać na wsparcie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Chełmża. Dzięki tym pieniądzom udało się wzbogacić i unowocześnić sprzęt strażaków ochotników, a co za tym idzie – zwiększyć poziom bezpieczeństwa w gminie.

Utrzymanie wysokiego poziomu wyszkolenia, ale też wyposażenia Ochotniczych Straży Pożarnych to nie lada wyzwanie. Gminne samorządy są świadome tego, jaką rolę pełnią druhowie, dlatego regularnie wspierają ich finansowo. Gmina Chełmża również takie wsparcie zapewnia. 

REKLAMA

Pozyskane w tym roku środki pozwoliły na osiągnięcie i utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego sprzętu w jednostkach. Skorzystały w szczególności trzy jednostki OSP – w Grzegorzu, Kończewicach i Skąpem. Dofinansowania pochodziły z różnych źródeł, jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundusz Sprawiedliwości oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Efekt? 1,73 mln zł trafiły łącznie na wsparcie strażaków-ochotników. Ponadto trafiła się także darowizna rzeczowa. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu przekazała do OSP Skąpe łódź ratunkową z silnikiem, wyposażeniem i przyczepą wartości prawie 21 tys. zł. To nie jedyne tegoroczne wzmocnienie tej jednostki. Niedawno sfinalizowany został zakup nowego lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Nowy wóz mają także w Grzegorzu. Tamtejsi strażacy ochotnicy dostali niedawno średni samochód ratowniczo-gaśniczy zakupiony za kwotę blisko 770 tys. zł. Podobny pojazd, tylko używany, ma trafić do Kończewic. Tutaj zakup jest jeszcze w trakcie realizacji. Wcześniej wyposażenie tej jednostki wzbogaciło się o sprzęt techniczny do ratownictwa, w tym pilarkę spalinową czy sprężarkę do butli aparatów powietrznych.

Tymczasem w Zelgnie kontynuowano budowę nowej strażnicy OSP. Roboty, które zaplanowano na ten rok, już dobiegły końca. Ich łączny koszt sięgnął 219 tys. zł. Budynek ma być wielofunkcyjny – nie tylko mieścić będzie w sobie garaż dla samochodów bojowych, ale też miejsce do przeprowadzania szkoleń i spotkań strażaków. W nowej remizie nie zabraknie przestrzeni do działań społecznych. Znajdą się tu pomieszczenia socjalne czy sala konferencyjna. Docelowo ma ona zostać centrum życia wsi. Niepodważalnie będzie można ją nazwać najnowocześniejszą strażnicą OSP w gminie. Standardy są wysokie i strażacy z pewnością zadbają o to, by podtrzymać je swoją pracą na rzecz mieszkańców. W końcu to właśnie jednostki OSP są najbliżej lokalnych społeczności i to one dbają o bezpieczeństwo w swojej okolicy. A nowy sprzęt, wozy i – w przypadku Zelgna – remiza znacząco mogą ułatwić im pracę.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *