Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna na scenie już od 10 lat

Kultura Obrowo
fot. nadesłane

Powstała w październiku 2010 roku w Osieku nad Wisłą. Z inicjatywą wyszli sami mieszkańcy, sympatyzujący z kulturą. Przez lata zmieniała się i nabywała doświadczenia, zrzeszając lokalną społeczność. Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna obchodzi swój jubileusz.

Swój pierwszy występ grupa zaliczyła na początku stycznia 2011 roku. Szlak swojej scenicznej kariery przetarła w kościele parafialnym w Osieku nad Wisłą, wystawiając jasełka. Reżyserią zajęła się wtedy Katarzyna Wichrowska. Występ okazał się sukcesem, a grupa zyskała motywację do dalszej pracy. 

REKLAMA

Pomysłodawcą nazwy grupy był jeden z jej założycieli, Michał Kokot, który podczas pierwszego spektaklu granego dla dzieci (“Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”) wymyślił ją spontanicznie. Początkowo Osiecka Grupa Teatralna, z czasem przekształciła się w Osiecką Grupę Teatralno-Wokalną.

Jej członkowie na zajęcia uczęszczają podzieleni na tych, specjalizujących się w części wokalnej i tych, którym bliższy jest motyw teatralny. Razem działają przygotowując jasełka, czy okolicznościowe spektakle. Odbywają się one przy współpracy z dziecięco-młodzieżowymi grupami, jak schola “Źródło”, “Teatrzaki” i “PoZaMarginesem”. Grupa tradycyjnie już przygotowuje występy z okazji Dnia Dziecka, Dnia Matki, Dnia Kobiet, czy Święta Niepodległości, jak również wielu innych okolicznościowych wydarzeń. 

Występuje także przy okazji gminnych imprez, jak festyny, czy dożynki, niezmiennie zapewniając mieszkańcom rozrywkę. Za sobą mają także granie dla pacjentów szpitala dziecięcego, mieszkańców Domu Dziecka, podopiecznych Domu Środowiskowego Fundacji im. Brata Alberta, hospicjum “Nadzieja” i hospicjum “Światło”. Obecnie grupa liczy około 30 członków. 30 to również liczba spektakli, które ma już za sobą. A oprócz tego także wiele koncertów. 

Grupa nie chce spoczywać na laurach i dąży do rozwoju. Regularnie uczestniczy w warsztatach organizowanych przez WOAK, Teatr Lalek „Baj Pomorski”, Teatr im. W. Horzycy i zespół Mocni w Duchu. Podczas koncertu kolęd w Osieku nad Wisłą miała okazję współpracować z muzykami Filharmonii Bydgoskiej i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. 

Już w październiku grupa świętować będzie okrągłe 10 lat istnienia. Wśród członków wciąż są osoby, które pamiętają początki działalności. Jadwiga Wieczyńska, Izabela Urban, Renata Kwiatkowska, Lech Doroch i Ewelina Mytlewska są częścią grupy od samego początku. Pamiętają czasy, kiedy próby odbywały się w domach, szkole, czy w remizie. 6 lat temu znaleźli swoje miejsce w Osieckim Klubie Kultury. 

Choć na co dzień zajmują się różnymi rzeczami, łączy ich pasja – do teatru, do muzyki. Dzięki wspólnym zajęciom, występujący w Osieckiej Grupie Teatralno-Wokalnej mają okazję na rozwinięcie swoich umiejętności, kreatywności, wyobraźni – cech tak potrzebnych na scenie. To, co równie ważne, to radość, jaką członkowie grupy czerpią ze wspólnego działania. Choć przez te 10 lat wiele się zmieniło, to ideały wciąż pozostały te same. Swoją pasję rozsiewają wokół, przyciągając coraz to nowych sympatyków teatru. Na scenie zostawiają siebie, widowni oferując swój talent. I tak od dekady. Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna ma powody do świętowania. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *