Orszak Trzech Króli. Kilka gmin zorganizuje barwne korowody

Box2 Chełmża Łubianka Wiadomości Wielka Nieszawka
fot. ilustracyjna

6 stycznia w całej Polsce tradycyjnie organizowane są kolorowe pochody. W tym roku Orszaków Trzech Króli możemy spodziewać się między innymi w Chełmży, Łubiance czy Wielkiej Nieszawce. Będą im towarzyszyły dodatkowe atrakcje.

Udział w Orszaku Trzech Króli to okazja do uroczystego świętowania Objawienia Pańskiego. Wydarzenie jest organizowane oddolnie przez mieszkańców miast i wsi. Polskie orszaki należą do największych na świecie, ale starochrześcijańska tradycja została odświeżona dopiero w 2009 roku. Stała się na tyle popularna, że została rozpowszechniona na inne kraje. W poniedziałek 6 stycznia barwne korowody przejdą nie tylko ulicami Torunia, ale także Chełmży, Łubianki i Wielkiej Nieszawki. Bohaterami ulicznych jasełek będą oczywiście Trzej Królowie. W trakcie przejścia pochodów będzie odbywać się wspólne kolędowanie dzieci i dorosłych.

REKLAMA

Orszak Trzech Króli w Łubiance rozpocznie się o 12:30 uroczystą mszą świętą w kościele w Łubiance. Korowód przejdzie do Biblioteki – Centrum Kultury, gdzie o godzinie 14:00 planowany jest słodki poczęstunek. Organizatorzy zapewniają także transport powrotny do kościoła.

W Chełmży orszak wystartuje o 14:30 z miejskiego targowiska. Przejdzie ulicami Skargi, Sienkiewicza, Sikorskiego do Rynku, a potem ulicami Chełmińską i Tumską. Następnie w Bazylice odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chóru “Cecylia” i orkiestry dętej.

W Wielkiej Nieszawce natomiast planowane są dwa orszaki. Pierwszy ruszy o 12:15 spod kaplicy Maryi Wspomożycielki Wiernych w Małej Nieszawce, a drugi o 11:45 spod kościoła w Cierpicach. Oba korowody będą zmierzać w kierunku CSiR Olender w Wielkiej Nieszawce, gdzie w godzinach 13:00 – 15:00 planowany jest słodki poczęstunek, gorące napoje i występy artystyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *