Orkiestra gra nam już 15 lat!

Box2 Kultura Zławieś Wielka
Orkiestra Dęta Gminy Zławieś Wielka (fot. nadesłane)

Ponad 200 osób uczestniczyło w koncercie z okazji 15-lecia działalności Orkiestry Dętej Gminy Zławieś Wielka działającej przy Szkole Podstawowej w Rzęczkowie. Zabrzmiały m.in. takie hity jak:
Mambo no. 5”, „New York, New York” oraz „Tequila”.

Uroczystość odbyła się w ostatnim tygodniu listopada w Szkole Podstawowej w Rzęczkowie. W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście – przedstawiciele władz gminnych: Jan Surdyka, wójt gminy Zławieś Wielka, Krzysztof Rak, zastępca wójta, radni gminy, radni powiatu: Edyta Zakrzewska, Janusz Kononiuk, Andrzej Walczyński, sołtysi, księża, dyrektorzy szkół, domów kultury i jednostek samorządowych, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, a także wszyscy mieszkańcy gminy i powiatu, którzy mieli ochotę wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu, otwartym dla każdego. W związku z zakwalifikowaniem się orkiestry do programu „Grajmy w szkole!” na koncercie obecni byli także goście z Warszawy.

REKLAMA

W pierwszej części uroczystości zabrzmiała muzyka rozrywkowa. Orkiestra przygotowała na tę okoliczność nowe utwory – „Wiązanka Golec uOrkiestra” i „Różowa pantera”. Nie zabrakło też uwielbianych przez publiczność orkiestry hitów – „Mambo no. 5”, „New York, New York” oraz „Tequila”. W części drugiej jubilaci zaprezentowali program „Polskie seriale”, podczas którego zabrzmiały melodie znane z takich polskich filmów jak „Janosik”, „Czterej pancerni”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”. Później wspólnie zaśpiewane zostały pieśni legionowe. W przerwie między częściami czekał na gości słodki poczęstunek i tort niespodzianka przygotowany przez Magdę Karczewską.

Podczas uroczystości pojawiły się wzruszające przemowy, gromkie brawa, bisy, kwiaty i prezenty dla orkiestry i odśpiewane przez publiczność „100 lat!”.

W tym roku mija 15 lat, kiedy nauczyciel muzyki Krzysztof Kędzierski założył orkiestrę składającą się z młodych mieszkańców gminy Zławieś Wielka. Od 2004 r. orkiestra zagrała ponad 300 koncertów, przez jej szeregi przewinęło się 135 osób. Orkiestra systematycznie odnosi sukcesy. Do ostatnich z nich należy zakwalifikowanie się do ogólnopolskiego programu pilotażowego „Grajmy w szkole”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polską Radą Muzyczną i finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest zapewnienie dostępu do edukacji muzycznej w polskiej szkole. Dodać należy, że orkiestra ze Złejwsi Wielkiej jako jedyna z województwa kujawsko-pomorskiego i jako jedna z 12 z całej Polski zakwalifikowała się do programu (o udział w programie ubiegały się 83 szkoły z całej Polski).

Obecnie grupę tworzy 22 młodych muzyków w wieku 11-17 lat. Ze względu na dużą rotację w orkiestrze podczas występu w Rzęczkowie obecne były tylko dwie osoby, które grały z okazji 10. jubileuszu. Dla pięciorga muzyków listopadowy koncert był pierwszym publicznym występem.

– Ogólnie dzieciaki mają słuch, gorzej jest z poczuciem rytmu. Poza tym niewielu z nich jest gotowych na dłużej się w coś zaangażować, ich zainteresowanie daną aktywnością szybko mija, brakuje im cierpliwości – wyjaśnia nam kapelmistrz orkiestry Krzysztof Kędzierski. – Regularne granie w orkiestrze wymaga ogromnej pracy, zwłaszcza w domu. Niestety dzisiejsze pokolenie dzieci ma problem z wytrwałością i zdyscyplinowaniem, a tu naprawdę potrzebna jest odpowiedzialność, zwłaszcza przy płatnych występach – mówi Krzysztof Kędzierski.

Orkiestra dęta mogłaby uchodzić za orkiestrę zawodową – od lat bierze udział w komercyjnych koncertach, np. w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki” w Toruniu. Występuje też okolicznościowo, np. z okazji Dnia Kobiet, WOŚP, świąt patriotycznych, przywitania nowego roku. W najbliższym czasie będzie ją można usłyszeć: 8 grudnia 2019 r., godz. 17.00 – Przemarsz Mikołajkowy i otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego w Toruniu; 13-14 grudnia 2019 r. – koncert w Warszawie w ramach programu ministerialnego „Grajmy w szkole!”; styczeń 2020 r. – koncerty kolędowe w powiecie toruńskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *