Ogniści ratownicy. Tak świętowano Dzień Strażaka w Łążynie

Powiat toruński Zławieś Wielka
W gminie funkcjonuje obecnie 8 jednostek OSP. (fot. OSP Łążyn)

Nie ma dla nich znaczenia ani pora dnia, ani pogoda. Słysząc syrenę, od razu przystępują do akcji. Pożary, wypadki drogowe i usuwanie skutków anomalii pogodowych to ich codzienność. W sobotę 11 maja wspólnie celebrowali przypadający tydzień wcześniej Dzień Strażaka.

Obchody zainaugurowane zostały pod Urzędem Gminy w Złejwsi Wielkiej. We wspólnym przemarszu do kościoła udział wzięli druhowie z 8 jednostek z gminy, wójt Jan Surdyka i zaproszeni goście. Po uroczystej mszy świętej, koncelebrowanej przez proboszcza parafii p.w. Stanisława Kostki Wojciecha Murawskiego oraz kapelana OSP Toporzysko ks. Pawła Nowogórskiego, uczestnicy spotkania udali się na pobliskie boisko. Tam strażakom oraz członkom Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wręczono odznaczenia i medale.

REKLAMA

Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymało troje druhów z OSP Łążyn: Iwona Gulczyńska, Zbigniew Szymański oraz Adam Tchorzewski. Specjalne wyróżnienia odebrali także najmłodsi. Złotą Odznakę Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przyznano w tym roku 6 druhom, Srebrną 14, a Brązową 9 początkującym strażakom.

Osobne gratulacje wręczono także dh Patrycji Nowak i dh Maciejowi Politowskiemu z MDP działającej przy OSP Łążyn. Zdobyli oni pierwsze miejsce w wojewódzkich eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i zakwalifikowali się do etapu krajowego.

W gminie Zławieś Wielka działa obecnie ponad 300 druhów – czynnych, wspierających oraz tych zasilających Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. To właśnie te ostatnie, jak pokazuje przykład, są wielką chlubą regionu i samych strażaków.

– MDP funkcjonują przy OSP w Toporzysku, Łążynie, Pędzewie, a także w Rzęczkowie – mówi Robert Babiarz z Urzędu Gminy Zławieś Wielka. – W ich skład wchodzi łącznie 80 osób. Z zasady 15-20 proc. z nich staje się później czynnymi członkami. Jesteśmy dumni, że wśród naszych strażaków są osoby, które potrafią prowadzić te zespoły i przekazywać młodzieży pasję. Organizują nie tylko spotkania w remizach, ale także wiele szkoleń, wyjazdów, obozów i zajęć.

Wśród drużyn strażackich funkcjonuje także drużyna kobieca. Panie z Łążyna wkrótce będą reprezentować gminę, powiat i województwo kujawsko-pomorskie na zawodach w Polanicy Zdrój.

– Mamy najlepsze strażaczki w regionie – podkreśla Robert Babiarz.

W tym zawodzie nie ma jednak znaczenia ani płeć, ani wiek. Pomoc druhowie niosą w każdych warunkach. Rocznie jednostki należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego podejmują około stu interwencji. Pozostałe – poza OSP Stary Toruń, która jest jednostką prewencyjno-kulturalną – odnotowują między 10 a 20 wyjazdów.

W pierwszym kwartale 2019 r. strażacy KSRG wyjeżdżali już ponad 30 razy. Najczęściej do pożarów traw i leśnego poszycia. Z uwagi na bliskość drogi krajowej nr 80 na sygnale ruszają także ratować ofiary wypadków.

Tagged

4 thoughts on “Ogniści ratownicy. Tak świętowano Dzień Strażaka w Łążynie

  1. W Łążynie??? Chyba w gminie Zławieś Wielka!!! Radzę dokładniej pisać te artykuły. Łążyn nie jest jedyną jednostką w naszej gminie.

      1. A może zamiast walić hejtem niskich lotów, najpierw tak przeczytać cały artykuł no i jeszcze go zrozumieć? Bo poza ewidentnym błędem w tytule, reszta jest zwyczajnym opisem całości święta. I nie można mówić tu o samozachwycie i bucie, bo po pierwsze artykułu nie pisał nikt z tej jednostki, a po drugie wszystkie zamieszczone wypowiedzi pochodzą od Prezesa Zarządu Gminnego, który nijak nie jest z ta jednostką związany. Więc o co ten hałas? A no pewnie o to, że najprościej zmieszać z błotem, narobić fermentu i zbierać pożywkę jak się nasila…

    1. Zgadza się. Artykuł napisany ogólnie i wystarczająco treściwie, ale do tytułu autor się nie przyłożył. Ale nie ma ludzi nieomylnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *