Odrabiamy zaległości [WYWIAD]

Box1 Powiat toruński
Fot. Łukasz Piecyk

O powrocie Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego, inwestycjach pieszo-rowerowych, modernizacji dróg oraz dożynkach gminno-powiatowych rozmawiamy ze starostą toruńskim Markiem Olszewskim

Nowy zarząd pracuje na rzecz powiatu toruńskiego od 9 miesięcy. Był to owocny czas dla regionu?

REKLAMA

Doprowadzamy do końca wszystkie inwestycje, które były rozpoczęte lub zaplanowane przez zarząd poprzedniej kadencji. To przede wszystkim kolejne kilometry ścieżek rowerowych, pracownie zawodowe w Zespole Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży oraz w tamtejszym Zespole Szkół Ponadpodstawowych. Za nami także liczne modernizacje dróg powiatowych. Na tym jednak nie koniec. Miniony czas poświęciliśmy także na opracowanie następnych zadań inwestycyjnych i przeprowadzenie przetargów. W zamierzeniach są m.in. kolejne kilometry ścieżek pieszo-rowerowych. Inwestycje te chcemy zakończyć do czerwca 2020 r.

A co z kolejnymi remontami dróg powiatowych?

Na terenie powiatu toruńskiego jest kilkanaście kilometrów dróg, które wymagają bardzo pilnych interwencji. Na bieżąco monitorujemy ich stan i włączamy je do zestawienia tras, które naszym zdaniem powinny przejść modernizację. Chcemy odrobić zaległości, które nagromadziły się przez lata. Wszystkie zamierzenia konsultujemy z samorządami gmin. Harmonogram prac jest obszerny, jednak to, ile kilometrów uda nam się wyremontować, zależeć będzie od możliwości dofinansowania zewnętrznego, środków własnych i wsparcia partnerów. Wpływ na inwestycje w latach kolejnych będzie miała również decyzja o budowie nowej siedziby starostwa. Obecnie pracujemy w obiekcie, który nie jest naszą własnością. Jeżeli dojdzie do realizacji tego przedsięwzięcia, prace rozpoczną się najszybciej pod koniec obecnej kadencji.

Podobno siedzibę zmienić ma także filia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży, oddział w Dobrzejewicach. Gdzie zostanie przeniesiona?

Do tej pory filia mieściła się w piwnicy Domu Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach. Z uwagi na panujące tam warunki zdecydowaliśmy o wybudowaniu w sąsiedztwie nowej siedziby. Ta gotowa będzie w ciągu najbliższego roku.

Zmiany w ostatnich miesiącach zaszły także w samym budynku Starosta Powiatowego w Toruniu. Wprowadzony został biletomat. Jak wpłynął na poprawę jakości obsługi klientów?

Sprawność obsługi jest bardzo istotna. W starostwie mamy dużo tzw. stanowisk okienkowych. Wśród nich znajduje się Wydział Komunikacji i Transportu. Od maja wprowadziliśmy system, dzięki któremu skróciliśmy czas oczekiwania na załatwienie spraw w wydziale. Zamiast stać w kolejce, nasi klienci mogą zarezerwować termin wizyty przy pomocy platformy elektronicznej. Ci, którzy nie korzystają z internetu, mogą przyjechać do starostwa, udać się do biletomatu i, po wskazaniu sprawy, która ich interesuje, odebrać bilet. Na nim wskazany zostanie pierwszy możliwy termin kontaktu z pracownikiem. Zmiany w kolejce śledzić będzie można na bieżąco w specjalnej aplikacji mobilnej. Jest to rozwiązanie, które sprawdziło się już w innych urzędach. Mam nadzieję, że u nas również przypadnie do gustu.

Zarząd powiatu postawił nie tylko na jakość świadczonych usług, ale także na komfort życia mieszkańców regionu. Po rocznej przerwie powraca projekt Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego. Na jakim etapie jest zadanie?

Roczna przerwa spowodowana była względami formalnymi, ponieważ zmieniły się przepisy. W tym roku do dyspozycji mieszkańców oddamy 250 tys. zł. Obecnie jesteśmy na etapie weryfikacji złożonych wniosków.

Swoje pomysły w tegorocznym budżecie obywatelskim zgłaszają indywidualni mieszkańcy powiatu toruńskiego. Jakie inicjatywy w tym roku dominują?

Dominują przede wszystkim pomysły związane z aktywnością fizyczną i rekreacją. Zgłaszający piszą o tworzeniu siłowni zewnętrznych, ścieżek edukacyjnych oraz miejsc wypoczynku. Aby te propozycje mogły być wzięte pod rozwagę, wnioskodawca musi spełnić wszystkie kwestie formalne. O tym, które projekty będą realizowane, zadecydują mieszkańcy powiatu w drodze głosowania.

W tym czasie w powiecie toruńskim trwać będą także dożynki.

Powiat toruński jest powiatem ziemskim. Choć nie wszystkie gminy zachowały charakter rolniczy, nie odcinamy się od tego klimatu i kultywujemy tradycję. W tym roku zaproponowałem wójtom zorganizowanie wspólnych dożynek o charakterze gminno-powiatowym. Pierwsze zaproszenie przyszło z gminy Obrowo i to tam spotkamy się na wspaniałej zabawie. Święto plonów będzie doskonałą okazją do integracji środowiska powiatowego. Serdecznie zapraszam do Obrowa już 8 września.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *