Oddać kulturę mieszkańcom. Rozmawiamy z Jarosławem Dąbrowskim, dyrektorem GOK-u w Małej Nieszawce

Box2 Powiat toruński Wielka Nieszawka
Fot. Łukasz Piecyk

– Chciałbym przede wszystkim, by instytucja, której jestem dyrektorem, stała się rzeczywiście „centrum” – miejscem, które zaprasza do współpracy wszystkich zaangażowanych w działalność kulturalną – mówi Jarosław Dąbrowski, nowy dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Małej Nieszawce, w rozmowie z Piotrem Gajdowskim.

1 marca objął pan stery Gminnego Centrum Kultury w Małej Nieszawce. Skąd pan się wziął, kim jest nowy dyrektor tej instytucji?

REKLAMA

Z wykształcenia jestem muzykiem, właśnie szykuję się do obrony doktoratu na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od lat jestem zaangażowany w amatorski ruch muzyczny – prowadzę m.in. Chór Żeński Cordiale Coro w Aleksandrowie Kujawskim. Właśnie od muzyki zaczęła się moja przygoda z gminą Wielka Nieszawka. Moje koncerty na pianinie w kawiarni CSiR „Olender”, w okresie wakacyjnym, spotkały się z przychylną reakcją mieszkańców. Wtedy poznałem panią Halinę Dąbrowską z zespołu Leśna Kraina z Cierpic, która zaproponowała mi kilka miesięcy później posadę instruktora. Zgodziłem się, a w międzyczasie dowiedziałem o konkursie na dyrektora Gminnego Centrum Kultury. Napisałem ofertę i zakwalifikowałem się do drugiego etapu konkursu. Ostatecznie to mnie wybrano spośród kandydatów na to stanowisko, mam kontrakt na trzy lata.

Co chce pan w tym czasie zrobić w Gminnym Centrum Kultury?

Chciałbym przede wszystkim, by instytucja, której jestem dyrektorem, stała się rzeczywiście centrum – miejscem, które zaprasza do współpracy wszystkich zaangażowanych w działalność kulturalną. Gmina Wielka Nieszawka ma ogromny potencjał pod tym względem, takich ludzi jest tu naprawdę dużo: artystów, plastyków, muzyków, działaczy kultury – animatorów. Ważne, żeby dać im instytucjonalne wsparcie, otworzyć przed nimi drzwi. Powołam radę programową złożoną z przedstawicieli rozmaitych środowisk – stowarzyszeń, grup artystycznych, sołtysów, młodzieży – która będzie służyła jako głos doradczy. Dzięki takiej współpracy będziemy mieli większą wiedzę na temat oczekiwań mieszkańców wobec GCK. Pragnę także powołać Dzień Działacza Kultury – by doceniać i wyróżniać tych, którzy pracują na rzecz kultury często bez żadnego wsparcia. Dla tych wybijających się ponad przeciętność będę wnioskował o odznaczenia do ministerstwa.

Jakie będą pana pierwsze konkretne decyzje?

Gmina ma bogaty dorobek, jeśli idzie o zespoły śpiewacze. Jest tu wielu naprawdę znakomitych muzyków, z ogromnymi sukcesami. Myślę tu zarówno o zespołach seniorów, jak i dzieciach i młodzieży. Wiem, że niektóre borykają się z różnymi problemami, m.in. materialnymi. Deklaruję dla nich pełne wsparcie. Chciałbym jednak wypełnić inną lukę w edukacji muzycznej – nie ma jak dotąd żadnej instytucji, która oferowałaby naukę gry na instrumencie. Gminne Centrum Kultury umożliwi naukę gry na pianinie, keyboardzie i gitarze. To na dobry początek. Chciałbym też stworzyć chór dziecięco-młodzieżowy, który będzie reprezentował gminę na szczeblu ogólnopolskim. Umożliwi to udział w programie „Śpiewająca Polska”, który będzie też okazją do pozyskania dofinansowania na prowadzenie zajęć i wyposażenie. Myślę też o utworzeniu grupy tanecznej z elementami baletu. Warto pamiętać, że obcowanie z muzyką przynosi wiele korzyści, także nieoczywistych – rozwijanie słuchu muzycznego pomaga chociażby w nauce języków obcych. Oczywiście będą też zajęcia inne – np. plastyczne. Poza tym planuję przyciągnąć do GCK osoby, które niezbyt chętnie korzystały dotąd z naszej oferty kulturalnej – dobrą tradycją mogłyby stać się koncerty w niedziele niehandlowe, gdy jest większa szansa, że ściągniemy publiczność. To doskonała okazja do promowania bezpośredniego uczestnictwa w kulturze. Dziś korzystamy z niej przeważnie wirtualnie, za pośrednictwem telewizji czy internetu. Warto odkryć także inne jej oblicze.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *