Obserwatorium w Piwnicach wpisane do rejestru zabytków

Box1 Wiadomości

Obserwatorium astronomiczne Instytutu Astronomii UMK w podtoruńskich Piwnicach zostało wpisane do rejestru zabytków. Decyzję w tej sprawie podjął Sambor Gawiński, kujawsko-pomorski wojewódzki konserwator zabytków.

Portal UMK donosi, że obserwatorium astronomiczne w Piwnicach (gmina Łysomice) zostało wpisane do rejestru zabytków przez Sambora Gawińskiego, kujawsko-pomorskiego konserwatora zabytków. Budynek naukowo-mieszkalny pochodzi z lat 50., a pierwszy pawilon obserwacyjny powstał w 1948 r. W 1949 r. trafił tam nadesłany z Cambridge teleskop, dzięki któremu możliwe było zapoczątkowanie profesjonalnych obserwacji astronomicznym na UMK. Na początku lat 70. z kolei postawiono budynek ośrodka radioastronomii wraz z otaczającym obserwatorium parkiem.

REKLAMA

Zespół obserwatorium astronomicznego Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest materialnym świadkiem powstania i rozwoju astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – czytamy na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu. – Wszystkie elementy założenia obserwatorium astronomicznego Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu położonego w podtoruńskich Piwnicach posiadają wysoki stopień zachowania autentycznej substancji zabytkowej.

Fot. Andrzej Romański dla UMK

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.