Obchody niepodległości w Chełmży i Złotorii

Box1 Chełmża Lubicz Powiat toruński Wiadomości
fot. Starostwo Powiatowe Toruń

Od kilku dni na terenie naszego województwa organizowane są uroczyste obchody 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski. Na mapie świętujących miejscowości nie zabrakło Chełmży i Złotorii. Wydarzenia upamiętniające w tych miejscowościach odbyły się 18 i 21 stycznia.

Złotoria świętowała w sobotę 18 stycznia. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji Ojczyzny. Na wydarzeniu obecny był starosta toruński Marek Olszewski. Wraz z innymi zaproszonymi gośćmi złożył on kwiaty pod odsłoniętą tablicą pamiątkową. Po mszy w Szkole Podstawowej można było obejrzeć specjalnie przygotowany na tą okazję program patriotyczny. Na scenie pojawiły się zespoły muzyczne Slavic Voices i Polskie Kwiaty. Odbył się także wernisaż wystawy tematycznej i wykład dr hab. Macieja Krotofila.

REKLAMA

Obchody w Złotorii. Fot. Starostwo Powiatowe Toruń

We wtorek 21 stycznia uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane w Chełmży. W wydarzeniu wzięli udział: burmistrz Jerzy Czerwiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Sylwia Kobusińska, ks. Krzysztof Badowski, starosta toruński Marek Olszewski, przewodniczący Rady Powiatu Paweł Polikowski, wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz oraz wizytator kuratorium Dariusz Zagórski. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od mszy dziękczynnej, którą celebrował biskup Wiesław Śmigiel. Za oprawę muzyczną odpowiadała Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta w Chełmży. Odbył się apel poległych, przemówienie wygłosił marszałek Piotr Całbecki. Medalem wyróżniono starostę toruńskiego. Nie zabrakło także uczniowskiego programu artystycznego.

Obchody w Chełmży. Fot. Starostwo Powiatowe Toruń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.