“O zęby trzeba dbać”. Problem próchnicy dotyka ponad 90 proc. dzieci

Materiały partnera
Fot. Pixabay

O tym jak zadbać o zęby dzieci rozmawiamy ze specjalistą stomatologii dziecięcej Igą Kubiak.

Dziecko to pacjent wyjątkowy i bardzo wymagający dlatego też wybierając miejsce do leczenia zębów swoich dzieci ważne jest, aby było ono przystosowane do małego pacjenta. Centrum Stomatologii Lecznic Citomed to miejsce przyjazne dla dzieci. Oprócz przemiłej atmosfery, którą gwarantuje doświadczony personel oraz nowoczesnego sprzętu Centrum Stomatologii zapewnia wysokie standardy leczenia. Za cel główny stawia sobie profilaktykę próchnicy oraz wad zgryzu u dzieci, a także diagnostykę oraz kompleksowe leczenie dorosłych pacjentów.

Statystyki alarmują: ponad 90% dzieci w Polsce ma próchnicę i tylko 15 % z nich leczy swoje zęby.

Pierwszym i najczęstszym problemem z jakim zgłaszają się mali pacjenci do Centrum Stomatologii to próchnica i jej powikłania. Później w kolejności są: wady zgryzu, urazy oraz zaburzenia rozwojowe zębów. Pojawia się więc pytanie: kiedy należy zacząć dbać o zęby swoich pociech?

Doktor Iga Kubiak przekonuje, że o zęby swoich dzieci można zadbać zanim przyjdzie ono na świat.

– Każda przyszła mama powinna zadbać o stan swojego zdrowia nie zapominając o stanie zdrowia jamy ustnej. Zdrowie matki jest gwarancją zdrowia dziecka, jego prawidłowego rozwoju, w tym również rozwoju zawiązków zębów stałych oraz mlecznych. Bardzo ważne jest aby przyszła mama miała zdrowe zęby i usunięty kamień nazębny. Wszystko po to, aby wyeliminować potencjalne źródła stanu zakażenia w czasie ciąży.

Profilaktyka jest niezbędnym elementem aby zachować zdrowie jamy ustnej aż 70% rodziców nie wie jak dbać o czystość zębów maluchów.

Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić wyjaśnia doktor Iga Kubiak.

– Dziecko pod względem manualnym nie jest tak sprawne jak dorosły dlatego bardzo ważna jest pomoc rodzica. Niezbędne jest żeby rodzic pomagał w myciu zębów; dziecko myje jako pierwsze, a osoba dorosła myje jako druga.

Drodzy rodzice pamiętajmy: jeżeli krytykujemy dziecko to konstruktywnie, a nie destruktywnie. Bardzo ważne jest aby nie zniechęcić dziecka tylko pomóc i zapewnić, że następnym razem będzie łatwiej, lepiej, szybciej…

Największym zagrożeniem są słodycze, których nie jesteśmy w stanie wyeliminować z diety dziecka. Możemy jednak nad nimi zapanować – zachęca doktor Iga Kubiak. Polecam jeść z rozsądkiem. Co to znaczy? To znaczy, że dziecko otrzymuje słodkość po głównym posiłku i wtedy myjemy zęby. Najważniejsze jest, żeby dziecko nie otrzymywało słodyczy przed snem, między posiłkami oraz żeby nie pozwolić na pójście spać z nieumytymi zębami.  

Ale skoro pierwsze zęby i tak wypadną czy warto o nie dbać?

To bardzo częste pytanie zadawane przez rodziców – przyznaje doktor Kubiak. Trzeba mieć na uwadze to, że pod zębami mlecznymi rozwijają się zawiązki zębów stałych. Dlatego jakikolwiek proces zapalny w obrębie zęba mlecznego negatywnie wpływa nam na zawiązek zęba stałego. Taka sytuacja może skutkować nieprawidłowym rozwojem zębów stałych. Dodatkowo jeżeli pacjent nie będzie miał wyleczonego zęba mlecznego, po jakimś czasie będziemy musieli go usunąć a to wiąże się z problemami ortodontycznymi czyli powstają wady zgryzu.

Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, że ząb mleczny objęty procesem próchnicowym nie tylko negatywnie wpływa miejscowo, w obrębie jamy ustnej, ale także na cały organizm.

Profilaktyka, dieta, higiena są gwarancją zdrowia jamy ustnej.

A co, jeśli dziecko zwyczajnie boi się wizyty u dentysty? – To naturalne – odpowiada doktor Kubiak. Każde leczenie rozpoczynam od adaptacji dziecka do środowiska stomatologicznego, a później rozmawiam z nim używając odpowiednich słów, tak aby komunikat był dla dziecka zrozumiały. Jest pewna zasada, która obowiązuje w stomatologii dziecięcej a mianowicie: powiedz, pokaż, zrób. Dlatego zawsze pokazuję dziecku sprzęt używając słownictwa zrozumiałego dla małego pacjenta. Dzięki temu dziecko rozumie co do niego mówię i współpracuje ze mną i całym zespołem. I tak na przykład: dmuchawka to wiaterek znad morza, znieczulenie to soczek.W Centrum Stomatologii Lecznic Citomed korzystamy z bardzo skutecznych znieczuleń miejscowych, które zapewniają komfort przez całą wizytę. Dodatkowo mamy do wyboru podtlenek azotu. Jest to sprawdzona i bezpieczna metoda znosząca niepokój i napięcie u lękliwego pacjenta. Podawany przez nas gaz uspokaja dziecko i ułatwia odbycie leczenia.

Nie zwlekaj. Zadzwoń pod nr tel.:  723 186 202 aby umówić dogodny termin wizyty lub konsultacji stomatologicznej.

2 thoughts on ““O zęby trzeba dbać”. Problem próchnicy dotyka ponad 90 proc. dzieci

  1. Jedną z metod stosowaną przy impregnacji zębów przez Panią Igę było nastraszenie mojego dziecka, że jak nie przestanie płakać to namaluje mu wąsy. Gratuluję podejścia do dzieci!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *