O środki z rządowych programów wnioskuj online

Box2 Łysomice
Fot. Łukasz Piecyk

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łysomicach zachęca beneficjentów rządowych programów „Rodzina 500 plus” oraz „Dobry start – 300 plus” do składania wniosków drogą elektroniczną. – Jest szybciej i o wiele łatwiej – zapewnia kierownik placówki Anna Tokarska.

Od lipca świadczenia wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500 plus” rodzice uzyskają także na pierwsze, niepełnoletnie dziecko. Wnioski w wersji elektronicznej składać mogą już od 6 tygodni. Od 1 sierpnia w biurze podawczym GOPS-u w Urzędzie Gminy przyjmowane są dokumenty w formie papierowej.

REKLAMA

Aktualnie rodzice wnioskować mogą także o wsparcie w ramach projektu „Dobry start”, w kwocie 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka.

– W ubiegłym roku przyjęliśmy ponad tysiąc wniosków dotyczących wsparcia szkolnego – mówi Anna Tokarska. – W tym roku będzie bardzo podobnie. Napłynęło już do nas około 800 zgłoszeń, z czego ponad 600 w formie elektronicznej.

Największą popularnością od lat cieszy się jednak projekt „Rodzina 500 plus”. Jak przewiduje kierownik GOPS-u, z uwagi na zmiany w przepisach programu w roku 2019 wpłynie do urzędu dwa razy więcej wniosków niż w roku ubiegłym.

– Na chwilę obecną mamy 1077 zgłoszeń, z tego 904 to wnioski w formie elektronicznej – dodaje przedstawicielka placówki pomocowej. Jak podkreśla, każdy dokument będzie szczegółowo weryfikowany. – Zmieniły się przepisy, świadczenie przysługuje bez względu na sytuację finansową, jednakże musimy zwrócić uwagę na kwestię miejsca zamieszkania rodziny. Głównie na to, czy któryś z rodziców nie pracuje za granicą. Jeżeli tak, procedura przyznawania świadczeń będzie nieco odbiegać od tej tradycyjnej – dodaje.

Jak wygląda nadzór nad wydatkowaniem przyznanych środków? Choć w gminie Łysomice sytuacja złego gospodarowania pieniędzmi się nie zdarzyła, warto podkreślić, że w takim przypadku realne środki mogą zostać zamienione na vouchery.

– Wiele rodzin bardzo dobrze i w pełni świadomie dysponuje otrzymanym wsparciem – zapewnia Anna Tokarska. – Wykorzystują je przeważnie na remonty i doposażenie dzieci lub na ich szkolne wyjazdy. Zdarzają się jednak rodziny, które są w gospodarowaniu pieniędzmi bezradne. W takiej sytuacji wspiera ich asystent rodziny i uczy, jak dobrze spożytkować otrzymane kwoty.

O tym, w jaki sposób pieniądze są przeznaczane, informują również m.in. nauczyciele i pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. 

Jak można się ubiegać o wsparcie w ramach tegorocznego naboru?

Wnioski o środki z programu „Rodzina 500 plus” na pierwsze i kolejne dziecko składać można online przez stronę Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, w wersji papierowej osobiście w urzędzie gminy lub miasta oraz listownie. Najszybciej zrobimy to zaś przez e-wniosek na portalu empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Podobnie jest w przypadku wniosków o wyprawkę szkolną „Dobry start – 300 plus”.

– Jeżeli rodzina chce otrzymać świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” za okres od 1 lipca, rodzic musi złożyć dokument do 30 września, po tym terminie świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku – wyjaśnia kierowniczka GOPS-u. – W przypadku projektu „Dobry start” wszystkie wnioski należy złożyć do końca listopada. Później możliwość uzyskania wsparcia przepadnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *