O środki z rządowych programów wnioskuj online

Box2 Łysomice
Fot. Łukasz Piecyk

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łysomicach zachęca beneficjentów rządowych programów „Rodzina 500 plus” oraz „Dobry start – 300 plus” do składania wniosków drogą elektroniczną. – Jest szybciej i o wiele łatwiej – zapewnia kierownik placówki Anna Tokarska.

Od lipca świadczenia wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500 plus” rodzice uzyskają także na pierwsze, niepełnoletnie dziecko. Wnioski w wersji elektronicznej składać mogą już od 6 tygodni. Od 1 sierpnia w biurze podawczym GOPS-u w Urzędzie Gminy przyjmowane są dokumenty w formie papierowej.

REKLAMA

Aktualnie rodzice wnioskować mogą także o wsparcie w ramach projektu „Dobry start”, w kwocie 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka.

– W ubiegłym roku przyjęliśmy ponad tysiąc wniosków dotyczących wsparcia szkolnego – mówi Anna Tokarska. – W tym roku będzie bardzo podobnie. Napłynęło już do nas około 800 zgłoszeń, z czego ponad 600 w formie elektronicznej.

Największą popularnością od lat cieszy się jednak projekt „Rodzina 500 plus”. Jak przewiduje kierownik GOPS-u, z uwagi na zmiany w przepisach programu w roku 2019 wpłynie do urzędu dwa razy więcej wniosków niż w roku ubiegłym.

– Na chwilę obecną mamy 1077 zgłoszeń, z tego 904 to wnioski w formie elektronicznej – dodaje przedstawicielka placówki pomocowej. Jak podkreśla, każdy dokument będzie szczegółowo weryfikowany. – Zmieniły się przepisy, świadczenie przysługuje bez względu na sytuację finansową, jednakże musimy zwrócić uwagę na kwestię miejsca zamieszkania rodziny. Głównie na to, czy któryś z rodziców nie pracuje za granicą. Jeżeli tak, procedura przyznawania świadczeń będzie nieco odbiegać od tej tradycyjnej – dodaje.

Jak wygląda nadzór nad wydatkowaniem przyznanych środków? Choć w gminie Łysomice sytuacja złego gospodarowania pieniędzmi się nie zdarzyła, warto podkreślić, że w takim przypadku realne środki mogą zostać zamienione na vouchery.

– Wiele rodzin bardzo dobrze i w pełni świadomie dysponuje otrzymanym wsparciem – zapewnia Anna Tokarska. – Wykorzystują je przeważnie na remonty i doposażenie dzieci lub na ich szkolne wyjazdy. Zdarzają się jednak rodziny, które są w gospodarowaniu pieniędzmi bezradne. W takiej sytuacji wspiera ich asystent rodziny i uczy, jak dobrze spożytkować otrzymane kwoty.

O tym, w jaki sposób pieniądze są przeznaczane, informują również m.in. nauczyciele i pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. 

Jak można się ubiegać o wsparcie w ramach tegorocznego naboru?

Wnioski o środki z programu „Rodzina 500 plus” na pierwsze i kolejne dziecko składać można online przez stronę Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, w wersji papierowej osobiście w urzędzie gminy lub miasta oraz listownie. Najszybciej zrobimy to zaś przez e-wniosek na portalu empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Podobnie jest w przypadku wniosków o wyprawkę szkolną „Dobry start – 300 plus”.

– Jeżeli rodzina chce otrzymać świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” za okres od 1 lipca, rodzic musi złożyć dokument do 30 września, po tym terminie świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku – wyjaśnia kierowniczka GOPS-u. – W przypadku projektu „Dobry start” wszystkie wnioski należy złożyć do końca listopada. Później możliwość uzyskania wsparcia przepadnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *