O sporcie w Kolegium Jagiellońskim. Za nami konferencja

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

„Aktywność fizyczna a patologie społeczne” – pod taką nazwą w Kolegium Jagiellońskm w Toruniu zorganizowane zostały konferencje poświęcone współczesnym problemom i zagrożeniom dla młodzieży, szczególnie w kontekście patologii społecznych i wykroczeń przeciwko prawu oraz pozytywnej roli regularnej aktywności fizycznej dla prawidłowego rozwoju.

W spotkaniach uczestniczyli rodzice, dziadkowie i opiekunowie. Mieli oni okazję do wysłuchania wskazówek pedagogów, edukatorów, trenerów, ale też sportowca i policjanta.

REKLAMA

– Nie będąc aktywnym sami możemy się wykluczyć społecznie lub zmarginalizować. To aktywność jest podstawą rozwoju wszystkich ludzkich sfer, bo pamiętajmy, że ruchom fizycznym i motorycznym zawsze towarzyszy psychika – mówił dr Eugeniusz Suwiński, prorektor Kolegium Jagiellońskiego – Toruńskiej Szkoły Wyższej.

Jako pedagog mogący pochwalić się wieloletnim doświadczeniem podkreślił, że brak poczucia akceptacji wśród młodych osób jest często czynnikiem sprzyjającym pojawianiu się rozmaitych patologii. Jako przykład podał dostrzegalne w szkołach wybieranie wagarów jako alternatywy dla lekcji wychowania fizycznego.

– Dlatego tak niezmiernie ważna jest edukacja zdrowotna rozumiana jako dążenie do zmiany postawy młodego człowieka, wyprowadzanie go na lepszą drogę – stwierdził prelegent.

W konferencji wzięła też udział koszykarka i reprezentantka Polski Patrycja Gulak-Lipka, która zwracała uwagę na rolę sportu w rozwoju młodzieży.

– Próbujemy wraz z mężem przekazać naszym dzieciom tego sportowego bakcyla, ale nie robimy tego na siłę. Nie chodzi bowiem o to, aby każdy dążył za wszelką cenę do mistrzostwa, ale odnajdywał swoją drogę i potrzebę pozostawania aktywnym. Sport pomaga utrzymać dobrą kondycję fizyczną, zapewnia odpowiednią koordynację, umożliwia też wyrzucenie z siebie agresji w sposób, który nikogo nie krzywdzi. Na tym już nam bardzo jako rodzicom zależy – zaznaczała sportsmenka. – Zachęcam was gorąco do tego, aby zwłaszcza z małymi dziećmi próbować przeróżnych aktywności, także wspólnie, bo tak pokażemy im, że to ważny element naszej codzienności. A oferta zajęć jest dziś tak bogata, że nie trzeba spieszyć się z ostateczną decyzją ukierunkowaną na konkretny sport.

O aktywnym starzeniu i przeciwdziałaniu przyczynom przestępczości opowiedział mgr Wojciech Gulin, absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a obecnie doktorant na Wydziale Psychologii tej uczelni.

– Promowanie aktywności fizycznej jest niezaprzeczalną potrzebą niezależenie od wieku. Aktywność ta może przybierać rozmaite formy, doprowadzając do tzw. pięknej starości, która odznacza się samodzielnością, niezależnością i nieskrępowanym korzystaniem z podstawowych potrzeb społecznych – stwierdził.

O wychowawczych wartościach sportu mówiła z kolei dr Magdalena Niżnik.

– Sport to nie tylko nasze ciało, bo przede wszystkim nasza głowa i duch. Wychowanie fizyczne ma ogromne znaczenie w kształtowaniu charakterów młodych osób, wzmacnianie procesów społecznych, tworzenie więzi w grupach i wszechstronny rozwój pod względem osobowym – wymieniała.

Tomasz Tłuchowski, nauczyciel z siedemnastoletnim stażem pracy w jednej ze szkół w województwie kujawsko-pomorskim mówił o atrakcyjności zajęć wychowania fizycznego w szkołach. Podkreślił to, jak na przestrzeni ostatnich lat poprawiły się warunki do uprawiania sportu, co przekłada się na zainteresowanie podejmowaniem aktywności.

– Często jest tak, że niewiele trzeba, aby uczniów do ruchu i sportu przekonać. Gdy dzieciaki się nie zanudzają na zajęciach, jest zdecydowanie łatwiej zapobiec problemom, które mogą wystąpić i być trudne do opanowania. Takie przypadki zdarzają się niestety, choćby w szkole średniej – podkreślał nauczyciel. – Wartościowe jest uczestniczenie w wydarzeniach sportowych również w roli kibica. To dobry sposób uwalniania złych emocji i odciągania od uzależnień, choćby od telefonów komórkowych czy gier komputerowych.

W auli Kolegium Jagiellońskiego gościł także starszy sierżant Przemysław Kucharski, dzielnicowy komisariatu policji Toruń – Śródmieście. Opowiadał m.in. o bezpieczeństwie młodych osób w przestrzeni wirtualnej.

– Internet jest wspaniałym narzędziem, ale absolutnie kluczowe staje się dziś wartościowanie treści. Dzieci dotyczy to w szczególności – mówił policjant.

Rozważając kwestie cyberprzemocy wspomniał o negatywnych emocjach, które często niestety przekładają się na uczucia strachu i lęku, załamania nerwowe, depresje, a nawet próby samobójcze osób w młodym wieku. Odnosząc się do tematyki przestępczości i patologii społecznych wspomniał o coraz bardziej powszechnych przypadkach rozpowszechniania pornografii z udziałem nieletnich czy problemach 12- i 13-latków z sięganiem po alkohol.

Konferencja zorganizowana została w ramach kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości”, sfinansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Gospodarzem wydarzeń było Kolegium Jagiellońskie w Toruniu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *