O reformie szpitali na Komisji Wspólnej. ” Podstawą musi być właściwa diagnoza”

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Posiedzenie KWRiST 19 maja 2021, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

19 maja miały miejsce obrady Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Debatowano m.in. o planowanej rządowej reformie szpitalnictwa. W spotkaniu uczestniczył marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Reforma szpitalnictwa wiązać się ma z szeregiem zmian w funkcjonowaniu sektora medycznego. Mowa o powstaniu Agencji Rozwoju Szpitali i obowiązkowym monitorowaniu jakości leczenia. W planach także przymusowe restrukturyzacje niewłaściwie prowadzonych placówek.

REKLAMA

W czasie obrad KWRiST minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister Sławomir Gadomski przedstawili założenia planowanej reformy. Szpitali miałaby prowadzić inwestycje w placówkach i mieć wpływ na zarządzanie nimi. Możliwe jest też nowe zdefiniowanie sieci szpitali. Zgodnie z zapowiedziami szefa resortu zdrowia, projekt ustawy zostanie przedstawiony już niedługo.

Samorządowcy mieli uwagi dotyczące przedstawianych propozycji. Dotyczyły one głównie obaw o centralizację zarzadzania, brak konkurencji na rynku usług medycznych i groźbę wprowadzenia rządowych komisarzy do lecznic, przede wszystkich tych borykających się z problemami finansowymi.

– Podstawą reformy musi być właściwa diagnoza; liczę, że właśnie od niej rozpoczniemy planowanie zmian. Konsolidacja systemu to właściwy kierunek. Uważam, że powinno się przystąpić do konsolidacji opieki szpitalnej, podstawowej opieki medycznej i opieki poradni specjalistycznych – stwierdził w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.  

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *