Nowy sprzęt dla OSP z gminy Lisewo

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. nadesłane

Od pracy strażaków nierzadko zależy ludzkie życie. Dlatego ważne jest, aby byli zaopatrzeni w jak najlepszy sprzęt, który pomoże im w skutecznym działaniu. Dzięki wsparciu środków unijnych OSP z gminy Lisewo otrzymały ostatnio nowe wyposażenie.

29 listopada w OSP Łążyn doszło do uroczystego przekazania sprzętu ratowniczego jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Lisewo. Obecni byli przedstawiciele OSP Bartlewo i OSP Lisewo, a także inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej Urzędu Gminy Katarzyna Czerwińska. 

REKLAMA

Odbyło się to dzięki projektowi „Nowoczesne służby ratownicze – zakup sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”, realizowanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przekazanie nowego sprzętu dla OSP rozłożyło się na dwie tury. Pierwszy sprzęt strażacy ochotnicy otrzymali wiosną.

– Umowę w sprawie tego projektu zawarliśmy jeszcze w 2018 r. Pierwszy sprzęt spłynął do nas w tym roku, w maju – mówi Katarzyna Czerwińska. – W pierwszej turze odebraliśmy hełmy, pompę pływającą, agregaty prądotwórcze i radiotelefony nasobne.

Jesienią przyszedł czas na kolejne wzbogacenie wyposażenia. Tym razem było to umundurowanie oraz drabina ratownicza.

– Strażacy już korzystają z tego sprzętu. Drabina trafiła do OSP Lisewo, a umundurowanie zostało podzielone między OSP Lisewo i OSP Bartlewo – tłumaczy Katarzyna Czerwińska.

O tym, jaki sprzęt trafi w ręce strażaków, decydowali oni sami. W wyborze nie było jednak pełnej dowolności. Ostatecznie do gminnych OSP trafiło wyposażenie, na które było największe zapotrzebowanie. 

– Mieliśmy określoną kwotę, po którą mogliśmy sięgnąć. To obligowało nas do wyboru. Druhowie wybierali rzeczy z dostępnego asortymentu. Mieliśmy również określoną listę, więc zarządy OSP skupiły się na najpotrzebniejszych rzeczach – wyjaśnia Katarzyna Czerwińska. 

W tym roku jest to już ostatnie wsparcie z projektu „Nowoczesnych służb ratowniczych”. Niewykluczone jednak, że strażacy ochotnicy otrzymają nowy sprzęt już w przyszłym roku. Ze strony przedstawicieli władz województwa miały paść ustne zapewnienia, że dofinansowania mają się pojawić również w przyszłych latach. 

Projekt „Nowoczesne służby ratownicze – zakup sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *