Nowy sprzęt dla OSP z gminy Lisewo

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. nadesłane

Od pracy strażaków nierzadko zależy ludzkie życie. Dlatego ważne jest, aby byli zaopatrzeni w jak najlepszy sprzęt, który pomoże im w skutecznym działaniu. Dzięki wsparciu środków unijnych OSP z gminy Lisewo otrzymały ostatnio nowe wyposażenie.

29 listopada w OSP Łążyn doszło do uroczystego przekazania sprzętu ratowniczego jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Lisewo. Obecni byli przedstawiciele OSP Bartlewo i OSP Lisewo, a także inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej Urzędu Gminy Katarzyna Czerwińska. 

REKLAMA

Odbyło się to dzięki projektowi „Nowoczesne służby ratownicze – zakup sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”, realizowanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przekazanie nowego sprzętu dla OSP rozłożyło się na dwie tury. Pierwszy sprzęt strażacy ochotnicy otrzymali wiosną.

– Umowę w sprawie tego projektu zawarliśmy jeszcze w 2018 r. Pierwszy sprzęt spłynął do nas w tym roku, w maju – mówi Katarzyna Czerwińska. – W pierwszej turze odebraliśmy hełmy, pompę pływającą, agregaty prądotwórcze i radiotelefony nasobne.

Jesienią przyszedł czas na kolejne wzbogacenie wyposażenia. Tym razem było to umundurowanie oraz drabina ratownicza.

– Strażacy już korzystają z tego sprzętu. Drabina trafiła do OSP Lisewo, a umundurowanie zostało podzielone między OSP Lisewo i OSP Bartlewo – tłumaczy Katarzyna Czerwińska.

O tym, jaki sprzęt trafi w ręce strażaków, decydowali oni sami. W wyborze nie było jednak pełnej dowolności. Ostatecznie do gminnych OSP trafiło wyposażenie, na które było największe zapotrzebowanie. 

– Mieliśmy określoną kwotę, po którą mogliśmy sięgnąć. To obligowało nas do wyboru. Druhowie wybierali rzeczy z dostępnego asortymentu. Mieliśmy również określoną listę, więc zarządy OSP skupiły się na najpotrzebniejszych rzeczach – wyjaśnia Katarzyna Czerwińska. 

W tym roku jest to już ostatnie wsparcie z projektu „Nowoczesnych służb ratowniczych”. Niewykluczone jednak, że strażacy ochotnicy otrzymają nowy sprzęt już w przyszłym roku. Ze strony przedstawicieli władz województwa miały paść ustne zapewnienia, że dofinansowania mają się pojawić również w przyszłych latach. 

Projekt „Nowoczesne służby ratownicze – zakup sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *