Nowy rezerwat pod Toruniem? Jest petycja do podpisania!

Box2 Łubianka
Fot. Fb. Zamek Bierzgłowski

Mieszkańcy Zamku Bierzgłowskiego pod przewodnictwem Lucyny Sobczak zbierają podpisy pod petycją, aby słynny wąwóz Leszcz i otaczający go las. Miejsce jest absolutnie przepiękne. Zobaczcie!

O wąwozie i grodzisku piszą wszystkie przewodniki turystyczne dotyczące Łubianki i powiatu toruńskiego. W połączeniu z malowniczo położoną leśniczówką Olek stanowi nie lada atrakcję przyrodniczą dla okolicy, choć do tej pory nieobjętą ochroną. Dziś jest to miejsce ulubione przez kolarzy wyczynowych i spacerowiczów.

REKLAMA

-Powyższy teren cieszy się (szczególnie w weekendy) dużym zainteresowaniem osób uprawiających turystykę indywidualną oraz sport – czytamy w petycji. – Jest to obszar przyrodniczo cenny. Zarówno jako zbiorowisko leśne jak i z uwagi na występowanie na tym terenie wielu gatunków roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną ścisłą i częściową – na czele z występującą bardzo licznie na całym tym obszarze lilią złotogłów Lilium margaton oraz występującym stanowiskowo jarzębem brekinią Sorbus torminalis. W chwili obecnej las ten jest objęty gospodarką leśną nastawioną na pozyskiwanie drewna, realizowaną przez Leśnictwo Olek należące do Nadleśnictwa Toruń. Z uwagi na powyżej przedstawione walory przyrodnicze, krajobrazowe, turystyczne, oraz edukacyjne, uważamy, że zasadna jest ochrona tego obszaru, wyłączenie go z powyżej wymienionej gospodarki leśnej i ustanowienie na tym terenie rezerwatu przyrody.  

Utworzeniu rezerwatu przeciwni są myśliwi, którzy obawiają się, że nie będą mogli już polować na tym terenie.

Warto! Petycja dostępna jest pod tym linkiem.

Tagged
Anna Zglińska
Historyczka, technik informatyk, okazjonalnie archiwistka. Zaczynała od pisania po ławkach w szkole, prowadzenia bloga, potem w "Nowościach", dziś w "Poza Toruń" i "Tylko Toruń". Ukradkiem zbiera materiały do książki... kucharskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *