Nowy przewodniczący Rady Gminy Obrowo: “Dyskusje będą mniej gorące”

Box2 Obrowo Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Z Romanem Skórskim, nowo wybranym przewodniczącym Rady Gminy Obrowo rozmawia Robert Kamiński.

Gratulacje. Został pan wybrany na przewodniczącego rady gminy.

REKLAMA

– Dziękuję. Mieszkańcy wybrali mnie na radnego już po raz piąty. Mam więc największe doświadczenie (prócz tego przez jedną kadencję byłem sołtysem Brzozówki, bo właśnie stamtąd pochodzę). To był główny powód, dla którego wybrano mnie na przewodniczącego.

Zgodził się pan chętnie?

– Trudno było podjąć taką decyzję. Choćby z powodu nowej ustawy, która od tej kadencji zobowiązuje samorządy do nagrywania sesji. Trochę się bałem, jak to będzie wyglądało, ale jestem na tyle doświadczony, że pomyślałem, że jednak sobie jakoś poradzę.

I poradził pan sobie?

– Jesteśmy już po pierwszej sesji. Przyznaję, że pewną tremę przed nią odczuwałem. Kiedy jednak obrady się zaczęły, to już się tak o tym nie myślało. Nie zwracało się na to uwagi. Mieszkańcy, którzy później oglądali nagranie dzwonili do mnie, że było dobrze.

Czy pańskim zdaniem to dobrze, że się nagrywa te sesje?

– Na pewno dobrze dla mieszkańców. Mają „podgląd” na to, co się dzieje na sesjach. Jakie sprawy są omawiane. I dobrze, że mogą to obserwować, w końcu to oni wybierali radnych i mają prawo wiedzieć jak oni działają. Z kolei jeśli chodzi o nas, to mam wrażenie, że z biegiem czasu wszystkim to wyjdzie na zdrowie. Zresztą, jest to decyzja odgórna, której musimy się podporządkować. Kiedy sesje nie były nagrywane, to można było powiedzieć trochę więcej. Teraz trzeba uważać na każde słowo. Dyskusje pewnie będą przez to nieco mniej gorące.

Postrzega pan to jako swego rodzaju cenzurę?

– Aż tak, to nie. Nikt nam przecież nie nakazuje, co mamy mówić. W sejmie też się zdarza, że posłowie mówią różne głupstwa, i nikt tego nie cenzuruje. To tylko kwestia przyzwyczajenia. Z czasem to nagrywanie stanie się naturalne. Spowszednieje. To tak, jak aktorzy przed pierwszym występem: mają tremę. To i my ją mieliśmy. Nie tylko ja, ale i wszyscy radni. Szczególnie ci nowi.

Jak pan postrzega skład nowej rady?

– Dużo jest osób nowych, które nigdy wcześniej nie uczestniczyły w pracach samorządowych. Nie mających w tym względzie żadnego doświadczenia lub bardzo niewielkie. Są wykształceni, ale potrzebują jeszcze doświadczenia, które oczywiście przyjdzie z czasem. Nie byli dotąd w żadnych samorządach, choćby w radach sołeckich. Jest co najmniej kilka takich osób.

Myśli pan, że łatwo będzie nimi pokierować?

– Raczej nie. Są młodzi, przez co roszczeniowi. Świeża krew jest oczywiście ważna, ale nic nie dzieje się od razu. Na wszystko przychodzi właściwy czas.

Dlatego na wiceprzewodniczących wybrano osoby doświadczone?

– Właśnie. Wiceprzewodniczącym został Wiesław Popławski, który jest radnym już czwartą kadencję, a wiceprzewodniczącą Alicja Tarkowska, doświadczona sołtys. Z tego wyboru, jako przewodniczący, bardzo się cieszę.

Jakie priorytety przedstawi pan radzie na początek?

– Z pewnością będziemy dalej kontynuowali to, co zaczęliśmy z panem wójtem. Gmina się rozwija dynamicznie. Mieszkańcy mówią, że jest już bardzo bogata. Czyli program, który obrał wójt Wieczyński jest słuszny.

Gdyby słuszny nie był, pewnie mieszkańcy zmieliliby sobie wójta.

– Dokładnie. Nikt nie dostaje 80-procentowego poparcia za ładne oczy. Trzeba na to zapracować. To oczywiste.

Pierwsze decyzje?

– Przez dłuższy czas nie było sesji rady. Musimy zatem doprowadzić to wszystko do porządku. Póki co, sesje mamy na wyjeździe w Brzozówce, ale być może od stycznia zasiądziemy w naszej nowej świetlicy w Obrowie. Jak to wszystko wyprostujemy, to będziemy mogli działać na bieżąco.

Duża inwestycja w najbliższym okresie?

– Trzeba już myśleć o rozbudowie szkoły w Brzozówce. Brzozówka jest pod względem obszaru maleńką miejscowością, ale liczy ponad 2 tys. mieszkańców. A zaraz obok jest Głogowo. Ta szkoła musi zostać rozbudowana.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *