Nowy pomost na Kamionkach, budowany przez… wojsko.

Box1 Łysomice Wiadomości
fot. nadesłane

Jezioro Kamionkowskie, czyli popularne Kamionki to wodny obszar rekreacyjny, który znają wszyscy mieszkańcy powiatu toruńskiego. Co roku w okresie wiosenno-letnim wypoczywają tam tłumy plażowiczów. W przyszłym sezonie będą oni mogli korzystać z wyremontowanego pomostu, choć już teraz można się nim przespacerować. Uroczyste zakończenie remontu pomostu odbyło się 5 grudnia. Prace trwały niecały miesiąc. Realizacji podjął się 3 batalion drogowo-mostowy z Chełmna.

Kamionki położone są kilkanaście kilometrów na północ od Torunia. Bliska odległość sprawia, że nie tylko mieszkańcy gminy Łysomic, ale także miasta powiatowego chętnie korzystają z możliwości relaksu na kamionkowskiej plaży. Sprzyja temu bogato rozwinięte zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowe. Można korzystać nie tylko z wypożyczalni sprzętu wodnego i lokali gastronomicznych, ale także wynająć domek letniskowy czy miejsce na polu namiotowym. Na początku grudnia do użytku został oddany wyremontowany pomost, będący wizualnym symbolem Jeziora Kamionkowskiego. Jego naprawa była konieczna ze względu na zły stan techniczny konstrukcji, który groził wyłączeniem pomostu z eksploatacji. Na potrzebę jego kompleksowej modernizacji uwagę zwróciła też komisja bezpieczeństwa.

REKLAMA

Prace rozpoczęły się w połowie listopada i trwały cztery tygodnie – informuje nas Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice.

Uroczystość otwarcia wyremontowanego pomostu na Jeziorze Kamionkowskim odbyła się w czwartek 5 grudnia o godzinie 15:00. Na wydarzeniu obecni byli starosta toruński Mirosław Olszewski, dowódca jednostki wojskowej 3136 ppłk Sylwester Drozd, przewodniczący Rady Gminy Łysomice Robert Kożuchowski, wójt gminy Łysomice Piotr Kowal oraz prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego Mirosław Purzycki. Bez ich zaangażowania i współpracy nie doszłoby do remontu pomostu. Dokumentację zaczęto gromadzić już wiosną tego roku. Dużo czasu zajęło uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń. Konieczne było między innymi zdobycie zgody ministra Obrony Narodowej na użycie chełmińskiej jednostki wojskowej.

Realizacji zadania podjął się 3 Włocławski Pułk Drogowo-Mostowy im. gen. Karola Sierakowskiego. Niewiele firm na rynku specjalizuje się w wykonywaniu konstrukcji drewnianych na wodzie. Niezbędny jest do tego specjalistyczny sprzęt pływający – a takim dysponuje wojsko, stąd decyzja o powierzeniu remontu jednostce wojskowej – tłumaczy Piotr Kowal.

Remont pomostu realizowany był w ramach ćwiczeń wojskowych. Prace rozpoczęły się od rozebrania pomostu i zdemontowania uszkodzonych elementów. Następnie trzeba było zabezpieczyć drewno, a na koniec ponownie wnieść konstrukcję z wykorzystaniem nowego materiału. Zakupem materiału zajęła się gmina i to był właściwie jedyny koszt, jaki poniosła. Na takim rozwiązaniu zyskały i władze miasta i wojsko. Pozwoliło ono bowiem z jednej strony wypracować satysfakcjonujące oszczędności dla samorządu, a z drugiej umożliwiło jednostce wojskowej przeprowadzenie ćwiczeń w terenie. Realizacja prac przebiegała wyjątkowo sprawnie.

Nie napotkaliśmy po drodze żadnych trudności technicznych. Wszystkie problemy były błyskawicznie rozwiązywane przez jednostkę wojskową – zachwala wójt gminy.

Pomost na jeziorze w Kamionkach Małych remontowany był w ramach planu rewitalizacji. Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności miejsca poprzez zagospodarowywanie terenu wypoczynkowego. Do tej pory powstał plac zabaw i boiska sportowe. Zmodernizowano także mini bar przy plaży. W przyszłości władze gminne planują stworzenie promenady i zainstalowanie elementów małej architektury. 

Dziękujemy jednostce wojskowej za piękny i bezpieczny pomost – podsumowuje Piotr Kowal.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *