Nowy pojazd dla strażaków z OSP Łążyn

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. OSP Łążyn

Do trzydziestu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie kraju trafiły volkswageny transportery. Jedną z takich jednostek jest OSP Łążyn z gminy Zławieś Wielka. Strażacy mogą bezpłatnie korzystać z pojazdów na zasadach użyczenia. Dodatkowo do wykorzystania mają 1 tys. zł na karcie paliwowej. 

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP zawarł z Volkswagen Financial Services Polska porozumienie, dzięki któremu VWFS będzie wspierał Ochotnicze Straże Pożarne w zwalczaniu skutków epidemii COVID-19 oraz zapobieganiu i walce z suszą i zagrożeniem pożarowym. Wsparcie polega na przekazaniu do bezpłatnego użytkowania 30 samochodów volkswagen transporter T6. Straże pożarne, które były zainteresowane tego typu pomocą, do 15 czerwca musiały przesłać odpowiedni wniosek. Wnioski złożyło 67 OSP. W naborze wzięła także udział OSP Łążyn. Rozpatrujący wnioski brali pod uwagę m.in. statystykę działań w 2020 r. w ramach walki z epidemią, dotychczasowe osiągnięcia i przewidywany sposób wykorzystania pojazdu. Wybór nie był prosty.

REKLAMA

Nasza jednostka ma specjalizację chemiczno-ekologiczną. Myślę, że było to jedno z najważniejszych kryteriów, które zaważyły na wytypowaniu naszej jednostki – mówi Wojciech Michalski z OSP Łążyn. – Dziękujemy Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP za zauważenie i docenienie naszego zaangażowania w działaniach na rzecz mieszkańców naszej społeczności. Lokalnej i nie tylko.

Jednostka z Łążyna odebrała pojazd 29 czerwca na lotnisku Okęcie w Warszawie. Auto zostało wstępnie użyczone na pół roku z możliwością przedłużenia. Przez ten czas jednostka będzie musiała prowadzić ewidencję wykorzystania pojazdu, a także min. trzykrotnie zamieścić post związany z wykorzystaniem samochodu w social mediach. Samochody będą mogły być wykorzystane nie tylko do zwalczania skutków epidemii i walki z zagrożeniem pożarowym czy suszą. Mogą także służyć do realizacji statutowych zadań jednostki i wspierania działalności operacyjnej. Mają przestronną 6-osobową kabinę i dużą przestrzeń ładunkową. Użyczone samochody charakteryzują się poza tym napędem na 4 koła, więc bez problemu pozwolą strażakom dotrzeć w każde miejsce, nawet w trudnych warunkach terenowych.

Użyczony pojazd będzie wykorzystywany do takich działań jak np. dowóz sprzętu czy dowóz ludzi, a także dowóz wyposażenia, m.in. żywności czy wody. Może posłużyć do wspomagania osób znajdujących się na kwarantannie – dodaje Wojciech Michalski. – Samochód będzie też dla nas dużym wsparciem w szkoleniach i ćwiczeniach, zwłaszcza młodzieży. Chodzi o dojazdy np. na zloty, spotkania, wyjazdy czy spływy kajakowe. 

Użyczone samochody mają ważny przegląd techniczny i ubezpieczenie, poza tym objęte są także nieodpłatną obsługą serwisową. Co więcej, każda jednostka oprócz samochodu otrzymała od VWFS także kartę paliwową z limitem 1 tys. zł miesięcznie do wykorzystania na stacjach paliw BP.

Porozumienie zakłada także udział ZOSP RP. Do jego zadań należało wyposażenie każdego pojazdu w jednorazowe maseczki medyczne, dwa kombinezony, rękawiczki nitrylowe, płyn odkażający, naramienny opryskiwacz ręczny i płyn do dezynfekcji powierzchni. 

Wszystkie volkswageny transportery trafiły już do wytypowanych Ochotniczych Straży Pożarnych. W województwie kujawsko-pomorskim tylko dwie jednostki zostały zakwalifikowane – OSP Łążyn z gminy Zławieś Wielka oraz OSP Kawęczyn z gminy Obrowo.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *