Nowa siedziba filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dobrzejewicach otwarta

Box1 Obrowo Wiadomości
fot. Agnieszka Niwińska/Starostwo Powiatowe

W poniedziałek w Dobrzejewicach otwarto nową siedzibę filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Uroczystości połączone były z odbiorem zmodernizowanego Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta”, którego remont prowadzony był równolegle z budową nowej siedziby PPP.

Impreza odbyła się na świeżym powietrzu, gościli na niej między innymi poseł i przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski, zastępca wojewódzkiego kuratora oświaty Maria Mazurkiewicz oraz wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

REKLAMA

Podczas otwarcia głos zabrał starosta toruński Marek Olszewski:

Prowadzenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej to jedno z ważniejszych zadań powiatu. Bardzo cieszy więc fakt, że warunki pracy pedagogów i ich podopiecznych się zmieniły. To była jedna z pierwszych decyzji nowego Zarządu Powiatu Toruńskiego. Liczba dzieci i rodziców, którzy zwracają się do poradni o pomoc jest coraz większa. Szczególnie teraz w czasach epidemii. Dobrze więc, że wyszliśmy naprzeciw tym wyzwaniom. Cieszymy się, że możemy rodzicom i dzieciom przekazać obiekt, który będzie ich wspierał w tych trudnych czasach. Dziś także w szczególny sposób podkreślamy zakończenie innego zadania. DPS w Dobrzejewicach to obiekt funkcjonujący od wielu lat, wymagający jednak modernizacji. Teraz jest to budynek współgrający z otoczeniem, który jednocześnie zyskał na funkcjonalności. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie, nadzorowanie i trud włożony w pracę nad realizacją tego projektu.

Poseł Ardanowski zaznaczył:

Tutaj zbiegają się dwie symboliczne potrzeby i dwa obowiązki, które my jako społeczeństwo mamy obowiązek wypełnić: z jednej strony zapewnić ludziom starszym godną starość, z drugiej zatroszczyć się o młode pokolenie. Dlatego tego rodzaju działania i współpraca z samorządami będzie wspierana i kontynuowana. Dziękuję władzom powiatu za umiejętność współpracy z rządem, z ministerstwami i funduszami, dzięki której realizowane są zadania wynikające z potrzeb społecznych

Wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz gratulowała dobrego planowania działań oraz dostrzegania potrzeb drugiego człowieka. Życzyła też aby dalsza praca i funkcjonowanie obu obiektów przynosiło wiele dobrego całej społeczności.

Wójt Andrzej Wieczyński zaznaczył natomiast, że bardzo cieszy go nowy obiekt, będący marzeniem od wielu lat.

Tutaj wspólnie możemy rozwiązywać problemy dzieci i młodzieży, a zmodernizowany budynek domu pomocy społecznej świadczy o tym, że myślimy o naszych mieszkańcach – powiedział.

Po wystąpieniach zaproszonych gości uroczyście przecięto wstęgę, a obiekty poświęcone zostały przez ks. Tomasza Kalinowskiego – proboszcza parafii w Dobrzejewicach i jednocześnie kapelana w DPS. Zwieńczeniem spotkania było zwiedzanie obu obiektów.

Prace nad projektem Poradni rozpoczęły się w listopadzie 2019 r. Natomiast 23 marca 2020 r. podpisana została umowa na budowę filii a wyłoniony w przetargu wykonawca inwestycji, firma Bud-Eko R.S. Szymańscy z Torunia szybko wkroczyła na plac budowy. Nowa siedziba Poradni powstała na działce znajdującej się za Domem Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Dobrzejewicach. Budynek o nowoczesnej architekturze zaprojektowała pracownia Pro-Kor Krzysztof Lisewski z Torunia.

Na 233 m2 powierzchni powstało pięć przestronnych, nowoczesnych gabinetów, sala integracji sensorycznej, a także zaplecze administracyjno-socjalne. W ramach inwestycji zakupione zostało również odpowiednie wyposażenie i sprzęt terapeutyczny. Budynek jest ogrzewany pompą ciepła.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *