Niskie rachunki za ogrzewanie i niemal 100 proc. sprawności systemu grzewczego? Tak, to możliwe

Wiadomości

Ogrzewanie elektryczne jest drogie? To często powielany mit. Okazuje się, że może być nawet o 1 tys. zł rocznie tańsze niż ogrzewanie kotłem na olej opałowy i podobne cenowo do ogrzewania pompą ciepła. Ogrzewanie elektryczne jest dużo mniej skomplikowane i kłopotliwe niż ogrzewanie wodne, a proponowane przez producentów urządzenia są energooszczędne i posiadają wysoką klasę energetyczną.

Elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne to jedno z najbardziej racjonalnych źródeł ciepła w domach energooszczędnych i pasywnych. Najważniejszą jego zaletą jest pobór energii elektrycznej tylko w czasie trwania taryfy taniej (np. nocnej lub grzewczej), co pozwala na znaczne obniżenie kosztów prądu. Istotne, że koszty te można dodatkowo obniżyć, łącząc ogrzewanie elektryczne z systemem paneli fotowoltaicznych, produkujących ekologiczną energię słoneczną na potrzeby gospodarstwa domowego. Instalacja grzewcza w systemie akumulacji pozwala ponadto na gromadzenie energii cieplnej i utrzymanie komfortu w pomieszczeniu przez całą dobę. Liczby mówią same za siebie. Ogrzanie energooszczędnego domu jednorodzinnego o standardowej pow. 120 m2 w systemie akumulacji, przy aktualnie obowiązujących taryfach, to koszt ok. 1,8 tys. zł rocznie. Co jednak z ceną montażu ogrzewania akumulacyjnego?

REKLAMA

– Już na etapie inwestycji inwestor nie ponosi dodatkowych kosztów np. doprowadzenia gazu do budynku, budowy dodatkowego komina czy wydzielenia odrębnego pomieszczenia na kotłownię. Sumarycznie daje to oszczędności wynoszące ok. 20 tys. zł, które odpowiadają blisko 10-letnim kosztom ogrzewania domu. Rezygnując zatem z ogrzewania gazem na rzecz ogrzewania prądem, zyskujemy 10 lat ogrzewania za darmo już na etapie inwestycji – tłumaczy konsultant z firmy Automatik Elektrociepło w Toruniu. – Całkowity koszt wykonania instalacji grzewczej dla domu o pow. 120 m2, przy niskim zapotrzebowaniu energetycznym, to ok. 22-24 tys. zł.

Zalety ogrzewania elektrycznego można by mnożyć. Kolejna z nich to trwałość elektrycznego ogrzewania podłogowego. Producenci przewodów grzejnych udzielają 20 lat gwarancji, a jedyną możliwością uszkodzenia ogrzewania jest uszkodzenie mechaniczne, które jednak łatwo można zlikwidować. Co więcej, możliwa do osiągnięcia sprawność systemu to niemal 100 proc.

– Całość dostarczonej energii elektrycznej jest zamieniana na ciepło, tutaj nie występują straty. Precyzyjną kontrolę nad działaniem ogrzewania uzyskujemy dzięki zamontowanym sterownikom dla poszczególnych pomieszczeń oraz czujnikowi pogodowemu. Ogrzewanie elektryczne podłogowe zapewnia w pomieszczeniach równomierny rozkład temperatur, użytkownik odczuwa komfort cieplny, a ciepło „nie ucieka” pod sufit. Samo ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, co ułatwia nam rozmieszczenie wyposażenia – dodaje konsultant Automatik Elektrociepło.

Dodatkowo, system akumulacyjny gwarantuje komfort cieplny, nawet wówczas, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu. Ogrzewaniem można sterować za pośrednictwem dotykowego regulatora Wi-Fi z dowolnego miejsca w domu. Na koniec warto wspomnieć o aspekcie ekologicznym ogrzewania elektrycznego. Pozwala ono z jednej strony na ekonomiczne zużycie energii, a z drugiej może okazać się jedną z niewielu skutecznych metod likwidacji smogu w miastach.

AUTOMATIK ELEKTROCIEPŁO

ul. Legionów 16, 87-100 Toruń

Więcej informacji na www.elektrocieplo.pl.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.