Niosą pomoc od 70 lat. DPS w Browinie świętował swój jubileusz

Gmina Chełmża Powiat toruński Wiadomości
Fot. Starostwo Powiatowe Toruń

Dawny pałacyk miejscowego dziedzica zamienił się w nowoczesną placówkę opiekuńczo-leczniczą. Dom Pomocy Społecznej w Browinie kończy 70 lat.

Położony ok. 20 km od Torunia Dom Pomocy Społecznej w Browinie (gmina Chełmża) to jedna z najstarszych placówek tego typu w Polsce. Swoją działalność rozpoczął w listopadzie 1949 r.

REKLAMA

– Mocno zniszczony w czasie II wojny światowej pałac właściciela Browiny został zaadaptowany na potrzeby Domu Pomocy w 1949 r. Pierwszymi mieszkańcami byli chorzy i bezdomni ze Szpitala Miejskiego w Toruniu oraz podopieczni organizacji charytatywnych z terenu obecnych powiatów chełmińskiego i toruńskiego – przybliżają początki placówki pracownicy DPS-u w Browinie.

Na początku w placówce zamieszkiwało ok. 40 osób. Liczba mieszkańców z biegiem lat zmieniała się; obecnie w domu mieszka 125 podopiecznych – 45 kobiet i 80 mężczyzn. DPS w Browinie przeznaczony jest dla osób przewlekle somatycznie chorych. Mieszkańcy mogą liczyć na stałą opiekę medyczną i pielęgniarską, rehabilitację leczniczą oraz udział w terapii zajęciowej i licznych projektach integracyjnych (prowadzone są tu np. zajęcia plastyczno-techniczne, teatralne, muzyczne, sportowe – w zależności od potrzeb i zainteresowań mieszkańców).

– Do swojej dyspozycji mieszkańcy mają salę gimnastyczną, na której fizjoterapeuta prowadzi indywidualną gimnastykę usprawniającą oraz ćwiczenia ogólnokondycyjne na specjalistycznym sprzęcie. Do licznych zawodów sportowych mieszkańcy przygotowują się na sali i dwóch boiskach sportowych – uzupełniają informację pracownicy DPS-u w Browinie.

Przez 70 lat funkcjonowania obiekt zmienił się nie do poznania – dawną posiadłość dziedzica Fryderyka Klussmana po wielokrotnych przebudowach i rozbudowach przekształcono w nowoczesną placówkę. W jednym z budynków działa Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Szpitala Powiatowego w Chełmży, drugi służy mieszkańcom DPS-u. W ostatnim czasie obiekt przeszedł gruntowną termomodernizację – zainstalowano pompy ciepła wykorzystujące energię geotermalną oraz instalacje fotowoltaiczne. Inwestycję współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W latach 2017-2018 zaadaptowano dodatkowy budynek na potrzeby rehabilitacji i terapii zajęciowej – pieniądze na ten cel pochodziły z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

70-lecie DPS-u w Browinie obchodzono 25 września. Z tej okazji placówkę odwiedzili m.in. starosta toruński Marek Olszewski, przewodniczący Rady Powiatu Paweł Polikowski, wicestarosta toruński Michał Ramlau. Przybyli także radni powiatowi: Wiesław Kazaniecki i Rafał Lewandowski, wójt gminy Chełmża Jacek Czarnecki oraz byli dyrektorzy DPS-u. Z życzeniami i okolicznościowymi upominkami przyjechały delegacje z zaprzyjaźnionych placówek i instytucji.

– Dzisiejszy jubileusz to święto instytucji działającej dzięki ludziom i dla ludzi. Dziesięciolecia wspólnego bycia razem na dobre i złe dowodzą, że udało się państwu stworzyć miejsce, które promieniuje ciepłem, życzliwością i rodzinną atmosferą – mówił starosta Marek Olszewski. – Za te wszystkie lata poświęcone podopiecznym, którzy z pełnym zaufaniem powierzają wam swoje zdrowie i troskę o przyszłość, pragnę gorąco podziękować – zwracał się do pracowników DPS-u w Browinie starosta toruński.

Uroczystości jubileuszowe połączone były z XIX Powiatowym Przeglądem Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Wystąpili artyści z Grupy Instrumentalno-Wokalnej „Browinki”, mieszkańcy DPS-u przygotowali też przedstawienie teatralne pt. „Kobieta z parasolką”. Były gry i zabawy integracyjne oraz pokazy iluzjonistyczne, a także wystawa prac artystycznych podopiecznych zaprzyjaźnionych instytucji opiekuńczych z powiatu toruńskiego i DPS-u w Wąbrzeźnie. Historia Domu Pomocy Społecznej w Browinie została opisana w wydanej z okazji jubileuszu książce. Dziejom DPS-u poświęcono też specjalne wydanie gazety „Nowinki z Browinki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *