Niewielka, lecz nowoczesna. Przy SPO-W w Chełmnie powstanie nowa sala gimnastyczna

Powiat chełmiński
Fot. Pixabay

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmnie już wkrótce będą mogli skorzystać z profesjonalnej i w pełni wyposażonej sali gimnastycznej. Budowa obiektu rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Sala służyć będzie społeczności osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo. Nie będzie to jednak typowy obiekt sportowy, a miejsce rehabilitacyjno-gimnastyczne. Zgodnie z planem budynek będzie miał wymiary 12 m x 24 m.

REKLAMA

– Pracujemy w niewielkich grupach, takie pomieszczenie w zupełności nam wystarczy – mówi Aleksandra Głowacka, dyrektorka ośrodka. – Na piętrze powstaną duże gabinety rehabilitacyjne i węzeł sanitarny. Na poziom pierwszy dotrzeć będzie można windą.

Sala wyposażona zostanie również w oznaczenia opisane językiem Braille’a dla osób niedowidzących i ociemniałych.

Obecnie podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmnie korzystają z klasy wyposażonej w drabinki.

Koszt budowy nowej sali to prawie 3,2 mln zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie ponad 1,6 mln zł. Starostwo Powiatowe w Chełmnie obecnie wnioskuje o kolejne dofinansowanie sumą prawie 1,5 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– Nowa sala znacznie podniesie jakość oferowanej przez nas edukacji – dodaje dyrektorka placówki. – Funkcjonujemy w trzech budynkach, nie mamy jednak miejsca, w którym możemy spotkać się wszyscy – z całą społecznością szkoły. Z bazy ośrodka i usług edukacyjno-wychowawczych korzysta obecnie ponad 300 wychowanków. Liczba ta stale wzrasta.

W placówce na chwilę obecną zatrudnionych jest dwóch rehabilitantów. W ramach programu wczesnego wspomagania małego dziecka i Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego organizują oni zajęcia i rehabilitacje dla 60 dzieci od kilku miesięcy do 6. roku życia.

– By móc przeprowadzać te zajęcia, potrzebujemy odpowiedniego miejsca, stałej bazy – zaznacza Aleksandra Głowacka. – Obecnie rehabilitacje odbywają się w małym gabinecie doposażonym ze środków Starostwa Powiatowego w Chełmnie, OKRO i funduszy własnych. Najmłodsi tych interwencji rehabilitacyjnych potrzebują bardzo szybko, gabinety i sala sportowa są więc nam niezwykle potrzebne.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *