Niespokojna noc i ranek w regionie. Strażacy interweniują po wichurach [ZDJĘCIA]

112 Box1 Fotogalerie Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W nocy i ranem przez region przeszły gwałtowne wichury, pojawiły się również opady deszczu. Między 4:00 a 8:30 strażacy w Toruniu i powiecie toruńskim odnotowali 24 zdarzenia.

Na skutek silnego wiatru strażacy musieli usuwać takie skutki wichur jak drzewa, które powalono na jezdnię i samochody oraz takie, które pochyliły się ku budynkom. Kilka dachów zostało uszkodzonych lub zerwanych, z takimi sytuacjami mieli do czynienia strażacy w Kuczwałach (gm. Chełmża). Właśnie tam wiatr zerwał dachy z dwóch budynków mieszkalnych. W jednym z nich doszło do całkowitego zerwania konstrukcji, w drugim do uszkodzenia jej połowy.

REKLAMA

Z tego co wiem, to u tej rodziny, u której doszło do zerwania całego dachu, najbliżsi już zaoferowali pomoc i bezpieczne miejsce. Spotkam się z tą rodziną dzisiaj około 15:00, wtedy też nadzór budowlany zdecyduje, co dalej robić – powiedział wójt gminy Chełmża Jacek Czarnecki.

W przypadku drugiej rodziny, tam gdzie wichura zerwała połowę dachu, decyzja o ewentualnej odbudowie może być łatwiejsza, gdyż dach był osadzony na silnej konstrukcji.

Podkreślę, że wszyscy zachowali się przyzwoicie i włączyli się do pomocy w usuwaniu strat – dodał wójt Czarnecki.

Interweniowano także w Toruniu, Rozgartach, Czernikowie, Grzywnie i Starym Toruniu. Aktualnie najwięcej zdarzeń dotyczy gminy Zławieś Wielka.

Nadal napływają kolejne zgłoszenia, tak więc ostateczny bilans interwencji po dzisiejszych wichurach może się jeszcze zmienić. Jak na razie wiadomo, że nie ma żadnych osób poszkodowanych.

W działaniach biorą udział między innymi strażacy z OSP w Toporzysku:

Sporo pracy mieli także strażacy ochotnicy z Pędzewa.

Oprócz tego działają Jednostka Ratunkowo-Gaśnicza nr 1 w Toruniu, JRG Chełmża oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Łążyna, Kończewic, Kuczwałów i Czernikowa oraz z miejscowości Skąpe.

Jak podaje Energa, trwają awaryjne wyłączenia prądu na terenie gmin: Chełmża (Grzywna, Kuczwały, Serbinowo), Łysomice (Gostkowo, Ostaszewo, Papowo Toruńskie: ulice Brzozowa, Polna, Tęczowa, Tylice, Zakrzewko, Zęgwirt), Wielka Nieszawka, Obrowo i Czernikowo.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.