Nierentowne połączenia zostaną przywrócone? Są pierwsze dofinansowania

Box1 Łubianka Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

W województwie kujawsko-pomorskim przywrócona zostanie część połączeń autobusowych. Pierwsze umowy o dofinansowanie odbudowy linii podpisane zostały w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. W powiecie toruńskim środki na transport publiczny otrzymała tylko jedna gmina.

Na dofinansowanie publicznego transportu zbiorowego Fundusz rozwoju przewozów autobusowych przeznaczy prawie 167 tys. zł. Pieniądze trafią do 10 organizatorów przewozów.

REKLAMA

– Dla mieszkańców regionu połączenia autobusowe są priorytetem – podkreślał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – Są potrzebne i będą aktualne.

Jak podkreślił włodarz województwa, wiele samorządów nadal jest zainteresowanych programem wsparcia i wkrótce zostanie ogłoszony kolejny nabór na dofinansowania.

– Nasza oferta jest kierowana przede wszystkim do osób, które dość dotkliwie odczuły likwidację połączeń autobusowych – powiedział obecny na uroczystości poseł Piotr Król. – Myślę tu o dzieciach, młodzieży, ale również osobach starszych, które same nie mogą się poruszać samochodami. Mam nadzieję, że przywrócimy jeszcze więcej tych połączeń, a równolegle korzystając z Funduszu Dróg Samorządowych, mieszkańcy będą te zmiany w infrastrukturze zauważać.

Porozumienie podpisało do tej pory 9 samorządów, w tym jeden z terenu powiatu toruńskiego. W gminie Łubianka dopłata obejmie dwie dodatkowe linie autobusowe. Jak podkreślił wójt Jerzy Zająkała, ceni sobie zrównoważony rozwój Rzeczypospolitej, który likwiduje „białe plany” i wykluczenia.

– Połączenia autobusowe są tym obszarem wykluczeń, który Fundusz rozwoju przewozów autobusowych poprawia i w dużym stopniu likwiduje. Za to bardzo dziękuję – mówił.

Uzyskanie wsparcia na przywrócenie połączeń w gminie Łubianka skomentowała również radna Barbara Zalewska z Zamku Bierzgłowskiego.

– Dla naszej bardzo zadłużonej gminy każde dofinansowanie jest na wagę złota – mówi radna. – Dobrze się stało, że udało się pozyskać pieniądze na dwa dodatkowe połączenia autobusowe, bo w ostatnim czasie Arriva zlikwidowała kilka kursów na terenie gminy. Te dwa dodatkowe mogą być udogodnieniem dla mieszkańców. Mam nadzieję, że nasza spółdzielnia socjalna podoła temu zadaniu i będzie wykonywała usługi na wysokim poziomie. Ciekawa jestem też cen za bilety, bo w artykule w Informatorze Gminnym wójt ich nie podał. Ważne, by nie były zbyt wysokie, bo wtedy może się okazać, że chętnych na korzystanie z tych dodatkowych linii może być niewielu.


Każde dodatkowe połączenie jest więc niezwykle ważne dla mieszkańców – mówi radna Barbara Zalewska (fot. Łukasz Piecyk)

Jak podkreśla radna, już wcześniej, jako ówczesna sołtys Zamku Bierzgłowskiego, wielokrotnie zgłaszała potrzebę zwiększenia liczby połączeń autobusowych w tej miejscowości.

– Wspólnie z sołtysem Czarnego Błota pisaliśmy petycje do Arrivy o przywrócenie zlikwidowanej kilka lat wcześniej linii autobusowej, niestety bezskutecznie – dodaje. – Na sesjach Rady Gminy Łubianka także poruszaliśmy temat transportu. Od czasu, kiedy urząd mieści się w dwóch, znacznie od siebie oddalonych budynkach, dojazd do nich jest utrudniony. Każde dodatkowe połączenie jest więc niezwykle ważne dla mieszkańców. W kwestii transportu jest jeszcze wiele do zrobienia. Tym bardziej się cieszę, że w końcu wójt gminy przyznał mi w tej sprawie rację.

Pod koniec lipca Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał porozumienia z wojewodami określające zasady dofinansowania z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Ich celem jest zapewnienie jednolitych warunków przekazywania dopłat organizatorom publicznego transportu zbiorowego we wszystkich regionach Polski. W 2019 r. dofinansowanie w skali kraju może wynieść 300 mln zł, a w kolejnych latach 800 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *