Niedziela na rybach

Wiadomości Zławieś Wielka
fot. Łukasz Piecyk

W malowniczym, skąpanym w słońcu nadwiślańskim zaciszu najlepsi wędkarze w regionie rywalizowali o miano tego najlepszego. W niedzielę 13 października rozegrali oni zawody o Puchar Wójta Gminy Zławieś Wielka. Zwycięzcą został Tomasz Frankowicz.

Za wędkę w tym roku chwyciło 56 osób – zarówno doświadczonych wędkarzy, jak i amatorów. W grupie tej znalazła się także młodzież.

REKLAMA

W tym roku osiągnęliśmy pełnoletniość – spotkaliśmy się po raz 18. – mówi Jacek Gulczyński, wiceprezes Koła Wędkarskiego nr 67 w Złejwsi Wielkiej, sekretarz zawodów. – Pogoda od lat nam sprzyja, podobnie jak frekwencja. Przyjechali do nas nie tylko z powiatu toruńskiego i powiatów sąsiednich, ale także z Gdańska. 

Zawody rozpoczęły się wczesnym rankiem. Każdy uczestnik otrzymał koszulkę oraz czapeczkę i rozstawił się wzdłuż Wisły i na pobliskich stawach, w wybranym przez siebie miejscu. Pierwsze komplety – wskazaną w regulaminie liczbę konkretnych rodzajów ryb – udało się złapać wędkarzom po ponad półtorej godziny. 

Komplet okoni i szczupaków złowiony został już o godz. 11.00 – podkreśla Gulczyński. – Wisła jest bardzo łowną rzeką, dostarcza nam dużo emocji.

Wędkarze swoich sił próbowali nie tylko nad brzegiem Wisły. Spławiki, gumy i blachy zarzucali również na pobliskich stawach. 

Do południa złapaliśmy 11 małych szczupaków – mówi Dariusz Podgórski z Górska, który do zawodów zgłosił się wraz z synami Klaudiuszem i Kacprem. – Z racji na ich rozmiary musimy je wypuścić. Nikt się jednak nie zraża, bo to wspaniała przygoda.

Chłopaki tajniki wędkarstwa zgłębiają od dwóch lat. Wcześniej wyrobili sobie karty rybackie i pod opieką dorosłych oddają się swojemu hobby. 

Choć wszyscy uczestnicy podkreślali swoją pasję i łowienie dla przyjemności, nuty rywalizacji nie brakowało. Każdy chciał zawalczyć o miano najlepszego.

W zawodach udział biorą wędkarze, którzy od lat są faworytami, oraz początkujący, którzy często zaskakują – dodaje Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka. – Nagrodą w tej rywalizacji był Puchar Wójta Gminy Zławieś Wielka. 

Trofeum zdobył Tomasz Frankowicz. Uzyskał on 5735 punktów, a zwycięstwo dały mu dwie ryby o łącznej wadze ponad 1,8 kg. Na drugim miejscu znalazł się Tomasz Melkowski z sumą punktów 5720 i 10 rybami o wadze ponad 1,6 kg. Trzeci był Waldemar Walecki. Uzyskał on 1730 punktów i złowił 1 rybę o wadze 1,7 kg.

Laureaci otrzymali również atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane m.in. przez Jana Surdykę, wójta gminy Zławieś Wielka, i licznych sponsorów.

Dziękujemy również mieszkańcom, którzy zaangażowali się w organizację tego wydarzenia – podsumowuje Jacek Gulczyński. – Otrzymaliśmy kawałek pola, na którym przygotowaliśmy parking oraz drogę dojazdową, byśmy mogli też nad Wisłę dotrzeć i spędzić wspólnie to niedzielne przedpołudnie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *