Niebieskie balony nad Chełmnem. Tak obchodzono Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu [ZDJĘCIA]

Box2 Powiat chełmiński
Fot. nadesłane

Jest piękny, wyjątkowy, lecz bardzo specyficzny. W miniony wtorek świata autyzmu doświadczyć mogli wszyscy, którzy pojawili się w niebieskim namiocie ustawionym na płycie Rynku w centrum Chełmna. W happeningu z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu udział wzięło ok. 200 osób.

– Dziecko, które krzyczy na dźwięk kasy. Kolega z pracy, który nigdy nie odpowiada uśmiechem. Kuzynka, która zawsze woli siedzieć sama i denerwują ją źle ułożone buty. Każdy z nich jest oceniany, odsuwany, stygmatyzowany. Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy – tłumaczą członkowie Fundacji JiM, zbliżającej Polaków do tematu autyzmu. Tę świadomość podnosili także 2 kwietnia twórcy akcji „Poznaj mój świat” zorganizowanej w Chełmnie.

REKLAMA

W jej ramach uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, szkół podstawowych z regionu, przedszkoli oraz mieszkańcy Chełmna, mogli poznać świat osób autystycznych z ich perspektywy. Jak?

– Tworząc wydarzenie, chcieliśmy uświadomić innym, w jaki sposób autyzm wpływa na postrzeganie rzeczywistości oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie – relacjonuje Anna Baranowska, nauczyciel SOS-W, współtwórczyni akcji. – Można było m.in. założyć okulary zmieniające perspektywę, w których pozornie proste zadania okazywały się trudne do wykonania. Udostępniliśmy także rękawice utrudniające zdrowym ludziom ich zdolności manualne. Jednym z przygotowanych zadań było umieszczenie za ich pomocą drobnych elementów na patyk.

Każdy chętny mógł ponadto przejść ścieżką sensoryczną i zrobić sobie zdjęcie w fotobudce.

Punktualnie o godz. 11.30 odbyło się symboliczne wypuszczenie w niebo niebieskich balonów.

Wydarzenie przygotowali wspólnie przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmnie oraz Stowarzyszenie „Przybij Piątkę”.

Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień 2 kwietnia rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który zwrócić ma szczególną uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Tych w całej Europie żyje dziś przeszło 5 mln. Co to oznacza? Według statystyk zaburzeniem tym dotknięta jest 1 na 150 osób. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność ta wynikać ma z różnic w dostępie do skutecznej diagnozy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *