Nie ma zgody na przebieg S10 przez gminy Lubicz, Obrowo i Czernikowo

Box1 Czernikowo Lubicz Obrowo Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Droga ekspresowa S10 ma w założeniu połączyć Centralny Port Komunikacyjny z terenami, leżącymi na północny-zachód od Warszawy. Niektóre z przedstawionych wariantów trasy, przebiegają przez gminy Lubicz, Obrowo i Czernikowo. Władze samorządowe i mieszkańcy są przeciwni takim propozycjom.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy, pomiędzy Warszawą a Łodzią, integrujący transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach inwestycji ma powstać nie tylko Port Lotniczy Solidarność, ale także infrastruktura drogowa, która umożliwiłaby dotarcie do stolicy z największych polskich miast w czasie nie dłuższym niż 2.5 h. Dla mieszkańców powiatu toruńskiego najistotniejszy będzie przebieg drogi ekspresowej S10, która zgodnie ze Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego, ma połączyć CPK z Płockiem, Włocławkiem i Toruniem.

REKLAMA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła cztery warianty przebiegu drogi ekspresowej S10, z których dwa przebiegają przez toruńskie gminy. 10 marca zakończyły się konsultacje na temat przebiegu tej trasy. Władze samorządowe gmin Lubicz, Obrowo i Czernikowo zabrały głos w sprawie planowanych przebiegów tras w kierunku Centralnego Portu Komunikacyjnego w oficjalnym piśmie.

W trosce o dobro mieszkańców naszych gmin kategoryczne sprzeciwiamy się poprowadzeniu drogi S10 przez intensywnie urbanizujące się tereny naszych obszarów. Przedstawione warianty, przebiegające w naszym regionie, nie wpisują się nijak w potrzeby bytowe mieszkańców i planowane zamierzenia inwestycyjne – twierdzą przedstawiciele władz gminnych.

Wariant przebiegający w pobliżu miejscowości Jedwabno, Mierzynek i Krobia budzi wątpliwości w związku z ewentualną koniecznością wyburzenia nowo powstałych obiektów, podziałem zintegrowanych miejscowości i przebiegiem trasy w strefie ujęcia wody pitnej dla Torunia i przyległych gmin. Z kolei wariant, przebiegający w pobliżu miejscowości Kopanino, wzbudził ogromny sprzeciw społeczny. Obawy, wiążą się m.in. z utratą walorów przyrodniczych i krajoznawczych tego terenu.

Poza tym uważamy, że kolejny, trzeci już na terenie naszych gmin węzeł autostradowy, jest nieuzasadniony ani ekonomiczne ani komunikacyjnie. Jedynym wariantem, który może być przez nas rekomendowany, jest ten, przebiegający w okolicach Nieszawy z wykorzystaniem nowej tamy na Wiśle – argumentują sygnatariusze dokumentu.

14 thoughts on “Nie ma zgody na przebieg S10 przez gminy Lubicz, Obrowo i Czernikowo

  1. Ciekawa jestem jakby tata oto droga przebiegała koło Twojego domu, lub gdybyś przez tą drogę musiał się wyprowadzić z własnego domu, co najgorsza np nowopostawionego po przez ciężką pracę… Pomysl proszę także i innych. Mam wrażenie że nie jesteś z tych okolic gdzie ta droga mogłaby, miałaby przebiegać. Pozdrawiam

 1. S10 jest planowana w ramach północnej obwodnicy Warszawy. Jeśli Wójtowie nie pozwolą na inwestycje to nadal będą ludzie ginąć na starej 10. Pieniędzy na remont nie znajdą się na starą 10 bo i tak była remontowana dosyć niedawno, a samej drogi nie poszerzą bo nie mam tam takiej możliwości fizycznej. Więc mieszkańcy nadal będą w korkach stać na 10 i z biegiem lat w coraz większych. Taka prawda że mieszkańcy będą się sprzeciwiać nawet jak droga powstanie 1,2 czy 3 km od ich miejsc zamieszkania z powodu hałasu.

 2. O czym Ty mówisz, już teraz w Lubiczu jest ruch że idzie cholerny dostać, mało, że jest zjazd z A1? Przez okoliczne wsie też zaczynają się rozjeżdżać, żeby ominąć korki od Głogowa do Lubicza, a Ty jeszcze chciałbyś zafundować ekspresówkę, dzięki, ale NIE!!!

 3. Proszę tylko żeby GDDKiA Bydgoszcz tego nie projektowała bo zrobi wszystko żeby Toruniowi zje.. ć.

 4. Ten rząd ma takie śmiałe zamierzenia, to może przekopać metro pod połową Polski??
  Będzie bez kłopotów dla mieszkańców, bezpiecznie etc.

 5. Sami nie wiecie czego chceta jak nicnie robi sie to krzyk Polakowi sie mie dogodzi sie wez cie Tuska furera wybierzcie i wy tamjuz nie bedieciechcieli mieszkac no ite drogi polikwiduje a was do oswjoecimia wysle sammowil sa nagrania ze jega wirus w polsce nie interesuje trzaskowski dulkiewicz maja byc mi wierni. I polske maka rozkaz o demnie destabilizowac tu ma byc wyrwa miedzy Rosja a niemcami to jego slowa te epodemia chce zabic polakow to niebezpieczny smiertelnie czlowiek ze docencie PIS. Kaczor groche pszegina a wole ich niz tego rudzielca galszywego to nie Polak

 6. Sami nie wiecie co chcecie macie lepszy pomysl to rzadowi przedstawcie
  OjPolacy jak sie nic nie robi. zle jakcos sie robi to dobrze. Wirus wszedzie siedzii tu zbyt duzego wplywu nie ma nikt czy onnad wisla czy pod domem wszedziesie czai modlcie sie. Zeby ustapil bo inaczej nic po waszych domach drogach pujdziemy na wezwanie do Boga. Ina pustyni moze siedIec bedziecie. Tu nikomu to nie bedzie potrzebne moze Ruski te polaske zajmą

 7. Nieprawda, że – jak to sugeruje artykuł – mieszkańcy są przeciwni, ewentualnie część mieszkańców. ja jestem mieszkańcem i popieram, tak samo jak cała moja rodzina i sąsiedzi. Najprawdopodobniej przeciwni są ci, których działki mogłyby leżeć, w ich mniemaniu, w pobliżu drogi. Niestety po komentarzach tutaj widać, że przeciwnicy S10 nie zapoznali się nawet z propozycjami jej przebiegu. S10 jest rozwiązaniem problemów, z którymi Lubicz i pobliskie miejscowości borykają się od dawna. Schowajmy nasze egoizmy i oceńmy w szerszym kontekście wpływ tej kluczowej drogi dla rozwoju naszej gminy i Polski, oraz dla naszego komfortu. Szczególnie polecam taką szerszą analizę lokalnym władzom, które jeśli faktycznie są przeciwne, powinny zmienić zajęcie – z dala od władzy. Ta drogą jest szansą, nie zagrożeniem.

 8. Jestem mieszkanką tej gminy. Kupiłam tutaj dom aby się wynieść z Torunia i po pracy mieć trochę spokoju i dlatego jestem przeciw, nie chcę mieć szosy pod oknem.

 9. A Lubicz codziennie rano zakorkowany i to nie przeszkadza tym państwu? Przecież ta droga usprawni cały ruch jadących do pracy do Torunia i x powrotem.

 10. ja mieszka koło 10 przebiega pod oknem. i wiem jak bardzo jest potrzebna rozbudowa droga , co rana nie nastawiając budzika trzeba wstać bo jest ogromny korek i słyszę warkot ciężarówek i aut ruch jest ogromny nie idze przejść na drugą stron drogi więc pomyślcie o innych pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *