Nie dla kotłów 5. klasy w gminie Lubicz

Box2 Lubicz Wiadomości

Do tej pory gmina Lubicz przewidywała dofinansowania do każdego możliwego rodzaju ekologicznych źródeł ciepła. Przyjęta 12 marca uchwała Rady Gminy wprowadza jednak zmiany w tych praktykach. Na niekorzyść mieszkańców. Kotły 5. klasy, w tym m.in. na popularny ekogroszek, zostały wyłączone ze wsparcia finansowego oferowanego przez gminę.

Dofinansowanie można uzyskać na zakup, montaż i uruchomienie nowego źródła ciepła na terenie gminy Lubicz i likwidację starych pieców, popularnie nazywanych „kopciuchami”. Wymiana nieefektywnych kotłów grzewczych ma ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne i zgodna jest z europejską polityką ekologiczną. Samorządy gminne najczęściej wspierają mieszkańców w zastępowaniu „kopciuchów” nowymi kotłami i gmina Lubicz także oferuje dofinansowania. Niestety nie dla wszystkich. W uchwale nr XX/260/20 dofinansowanie obejmuje pompy ciepła, piece zasilane prądem elektrycznym, kotły olejowe, kotły gazowe i kotły na pellet lub biomasę, spełniające wymagania Ekoprojektu. Oznacza to, że wsparciem finansowym nie zostały objęte kotły 5. klasy, m.in. na ekogroszek. Dyrektywa Ekoprojekt jest bardziej restrykcyjna od wymogów normy PN-EN 303-5:2012 dla kotłów 5. klasy. Niemniej kotły 5. klasy spełniają wymagania ekologiczne i dopuszczone są do użytku. Najbardziej popularne z nich wykorzystują jako paliwo ekogroszek, który jest najtańszą z ekologicznych form ogrzewania. Wobec tego, dlaczego radni zdecydowali się zrezygnować z dofinansowywania takich źródeł ciepła?

REKLAMA

Motywacją radnych są kwestie ekologiczne. Naszym celem jest poprawa stanu powietrza w gminie Lubicz. Zmieniliśmy mechanizm promujący najlepsze inwestycje w źródła ciepła, czyli te, które znacznie redukują emisję pyłów. Jest to zgodne z polityką województwa kujawsko-pomorskiego, zawartą w ustawie antysmogowej, która zakłada wyeliminowanie palenia węglem brunatnym i kamiennym – tłumaczy Zbigniew Barcikowski, przewodniczący Rady Gminy Lubicz.

Mieszkańcy gminy są jednak zbulwersowani taką decyzją. Wielu z nich nie stać na inwestycję w gazową instalację ciepła lub pompę ciepła. Co więcej, w niektórych miejscowościach gminnych nie ma doprowadzonego gazu ziemnego, m.in. w części Grębocina, w Jedwabnie czy w Gronowie. Biorąc pod uwagę kwestie ekonomiczne, najbardziej opłacalnym źródłem ciepła dla mieszkańców o mniej zasobnych portfelach są kotły 5. klasy na ekogroszek. 

Duża część mieszkańców została pozbawiona możliwości otrzymania dofinansowania. Przeciętna rodzina nie może sobie pozwolić na inwestycję w pompę ciepła czy instalację gazową, nie wszystkich na to stać – tłumaczy jeden z mieszkańców gminy. – Taka decyzja powinna zostać przedyskutowana z mieszkańcami na zebraniach sołeckich.

Rada Gminy kontrargumentuje, że tak wielu mieszkańców gminy wnioskuje o dofinansowania na wymianę starych „kopciuchów”, iż konieczne okazało się wprowadzenie ograniczeń w tym zakresie.

Chętnych do skorzystania z gminnych dopłat jest tak dużo, że wyszliśmy z założenia, że środki te należy kierować przede wszystkim do tych mieszkańców, których wymiana pieców przyczyni się znacznie do zmniejszenia emisji spalin – wyjaśnia Zbigniew Barcikowski.

Co zatem gmina proponuje osobom, którym zależy na dofinansowaniu kotłów 5. klasy, m.in. na ekogroszek? Skorzystanie z innych możliwości wsparcia finansowego.

Dofinansowania gminne nie zamykają drogi dla mieszkańców do skorzystania z innych form refundacji, chociażby z ogólnokrajowego programu „Czyste powietrze” – podsumowuje Zbigniew Barcikowski.

5 thoughts on “Nie dla kotłów 5. klasy w gminie Lubicz

  1. Proszę obejrzeć e-sesję z 12 marca.Radni nie byli jednomyślni.Każdy możne skorzystać z dofinansowań zewnętrznych ,Ci mieszkańcy ci dostaną dofinansowanie z gminy też.Chyba ,że źle coś przeczytałem.A biednemu zawsze wiatr w oczy wieje.Taki mamy klimat.

  2. Eko groszek to tylko nazwa handlowa ale tak naprawdę dalej jest to paliwo stałe typu węgiel kamienny. Gmina Lubicz dokłada nie tylko do pompy ciepła jak sugeruje Pan redaktor ale również do gazu, pellet, ogrzewania elektrycznego, olejowego. Inne ościenne gminy np Obrowo nie dokładają nic . A ten artykuł dyskryminuje dobrą wolę Gminy Lubicz na propagowanie czystrzych form ogrzewania niż,, eko groszek “. Należy wspomnieć że nie wyklucza to zakupu kotła na eko groszek zawsze można skorzystać z państwowego programu,, czyste powietrze”. A osoby mniej zamożne dostaną więcej niż oferuje Gmina Lubicz ponieważ jest uzależnione od dochodu.

  3. Smog się nie zmniejszy. Rachunek jest prosty. Ludzie nadal palą w kopciuchach i produkują tym samym taką samą ilośc zanieczyszczeń. CZwgo się spodziewaliście? Ze wrócą do domów i powietrze się oczyści?… jedynym słusznym rozwiązaniem jest palenie w ekologicznych kotłach dobej jakości paliwem. Thats all!
    My wzięliśmy dofinansownie i mamy porządny kocioł z certyfikatem ecodesign. Dodatkowo wspieramy w tych trudnych czasach polską gospodarkę, bo producent mojego kotła produkuje go w kraju.
    Korzystałem ze strony https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/

  4. Brawo! Wreszcie wzięli się za temat porządnie, dając możliwośc otrzymania kasy wiekszej liczbie osób. Dzieki temu i efekty odczujemy prędzej. Podstawa to tylko nie przespać momentu i na czas przygotować wnioski. Ważne też by rzczywiscie złożyć je w poprawnej formie, wówczas priorytetowo będa puszczane do analizy. Dlatego najlepiej uderzyć od razu do firmy, od której sie kupuje system grzewczy. Nam ekipa w Levadzie doradzała od samego poczatku zarówno co do wyboru modelu pieca, jak i przygotowaniu prawidłowej dokumentacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *