Negocjacje w sprawie nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Marszałek spotkał się z parlamentarzystami

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z parlamentarzystami regionu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Parlamentarzyści z regionu podpisali się pod stanowiskiem samorządu województwa w sprawie negocjacji dotyczących budżetu nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Był to jeden z tematów spotkania online, które w tym tygodniu zainicjował marszałek Piotr Całbecki. Czasu na negocjacje jest coraz mniej, a wsparcie z sejmowych ław może okazać się kluczowe w rozmowach z rządem.

Dalsza polityka rozwojowa województwa zależna jest w dużej mierze od tego, ile środków uda się pozyskać. Regionalny Program Operacyjny na lata 2021-2027 wytyczy nie tylko kierunek w którym będziemy zmierzać, ale i tempo rozwoju. Samorządy województw w całym kraju prowadzą obecnie negocjacje z rządem. Zapisy kontraktów dotyczące ostatecznego podziału środków przeznaczonych na programy regionalne mają zostać uzgodnione do końca czerwca – wynika z założeń przedstawionych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

REKLAMA

Podstawowa kwota alokacji, czyli rozdziału środków wynosić będzie 1,476 mld euro. Oblicza się ją na podstawie specjalnego algorytmu, opierającego się m.in. o liczbę ludności, PKB czy poziom bezrobocia. Wciąż jednak nie wiadomo, jak rozdysponowana zostanie tzw. pula rezerwowa, która stanowi 25 proc. wszystkich środków, jakie rząd przeznacza na programy regionalne. Województwo kujawsko-pomorskie obstaje przy zdaniu, że przy rozdzielaniu puli rezerwowej, decydującym powinien być podobny algorytm. Dzięki temu słabiej rozwinięte regiony mogłyby liczyć na większe kwoty, w stosunku do posiadających lepsze uwarunkowania. Ze strony rządu pojawiają się jednak sygnały, że przy wyliczeniach zastosowana zostanie “metoda 90 proc.” – wszystkie regiony mają dostać 9/10 kwot, którymi dysponowały w poprzednim RPO.

– Silne regiony poszybowały w sensie rozwojowym wysoko, słabsze, do których my wciąż się zaliczamy, choć w wielu wymiarach poczyniły znaczące postępy, zostały w tyle. Przyjęcie „metody 90 procent” oznacza dodanie bogatym i odjęcie biednym. Sposób rozdysponowania środków rezerwy jest dla nas sprawą kluczową – mówił w trakcie spotkania z parlamentarzystami marszałek Piotr Całbecki.

O wypracowaniu wspólnego stanowiska gospodarz województwa rozmawiał m.in. z europosłem Radosławem Sikorskim i posłami Janem Szopińskim, Magdaleną Łośko, Robertem Kwiatkowskim, Pawłem Szramką, Tomaszem Szymańskim, Janem Krzysztofem Ardanowskim, Dariuszem Kurzawą oraz dyrektorem biura poselskiego wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej. Dokument z podpisami parlamentarzystów ma trafić do rąk Waldemara Budy, wiceministra funduszy i polityki regionalnej, kierującego zespołem negocjacyjnym strony rządowej. W czasie spotkania podjęto też decyzję o powołaniu kujawsko-pomorskiego zespołu parlamentarnego, którego rolą byłoby dbanie o sprawy województwa na szczeblu centralnym. 

Marszałek Piotr Całbecki na początku tygodnia spotka się także z samorządowcami wszystkich szczebli z regionu. Również w tym przypadku motywem przewodnim będzie Regionalny Program Operacyjny na lata 2021-2027. Po ustaleniu warunków kontraktu z rządem, jesienią przyjdzie czas na negocjacje z Komisją Europejską dotyczące kierunków inwestowania pieniędzy. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *