Nauczyciele i politycy solidarni z dyrektor Szkoły Podstawowej w Podwiesku

Box1 Powiat chełmiński
Fot. nadesłane

„Jesteśmy z Wami całym sercem” – piszą nauczyciele z regionu, popierając wczorajszą decyzję dyrektor Szkoły Podstawowej w Podwiesku o odwołaniu pierwszej części egzaminu gimnazjalnego. Decyzja ta podyktowana była brakiem wyszkolonych osób, mogących pomóc w przeprowadzeniu testów.

Brak wymaganej liczby osób w komisjach egzaminacyjnych dyrektor SP w Powiesku zgłaszała do kuratorium kilka dni wcześniej.

REKLAMA

– Byliśmy ze szkołą w stałym kontakcie – mówiła wczoraj Maria Mazurkiewicz, Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty. – Zdecydowaliśmy, że przeprowadzenie egzaminu wspomogą strażacy. Niestety, pani dyrektor ich nie przyjęła, w związku z czym testy gimnazjalne nie mogły się rozpocząć.

Jak się dowiedzieliśmy, strażacy przyjechali do szkoły o godz. 8.47, trzynaście minut przed egzaminem.

– Odpowiednio wcześniej poinformowałam kuratorium o tym, że egzamin może być zagrożony – mówiła nam Danuta Zaborowska. – Niestety pomoc z ich strony nadeszła dopiero wczoraj. Podjęto próby wskazania nam konkretnych osób, które mogłyby pomóc, ale mieszkały za daleko od naszej szkoły. Miałam otrzymać informację, o tym, co dalej. Do rana nikt z kuratorium się ze mną nie skontaktował. Kilka minut przed godz. 9.00 przyjechali trzej strażacy. Zwracając uwagę na przepisy widniejące na stronie OKE, o tym, że w komisji znajdować się powinny osoby zatrudnione przez szkołę, z pomocy straży nie skorzystałam. Ponadto, w ciągu kilku minut nie byłam w stanie ich przeszkolić, co w takiej sytuacji jest obowiązkiem dyrektora.

Zajście skomentowała Maria Mazurkiewicz, podkreślając, że żadne maile ws. kłopotów z zebraniem komisji do kuratorium nie dotarły.

– Według rozporządzenia z 2 kwietnia w zespole nadzorującym może znajdować się każda osoba, która posiada uprawnienia pedagogiczne i jest przez dyrektora zatrudniona np. na umowie wolontariackiej – tłumaczyła na konferencji prasowej wicekurator oświaty. – Pani dyrektor nie była na bieżąco z przepisami, a to leży w jej obowiązku. Skutkiem tego część egzaminu w klasie gimnazjalnej w Podwiesku się nie odbyła.

Dziś wsparcie dla dyrektor Szkoły Podstawowej w Podwiesku płynie z każdej strony. Nauczyciele w komentarzach chwalą tę decyzję, podkreślając dbałość o bezpieczeństwo uczniów i zachowanie podstawowych warunków dla prawidłowego przeprowadzenia procedur egzaminacyjnych.

Swoje wsparcie deklarują również nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmnie.

Solidarność z dyrektor szkoły wyraziła w imieniu partii „Wiosna” także Wanda Nowicka, która dziś odwiedziła podchełminską placówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *