Narodowy Spis Powszechny dobiega końca. Jak się spisać?

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay/ilustracyjne

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dobiega końca. Ci, którzy jeszcze nie wypełnili obowiązku spisowego, mają na to czas już tylko do czwartku. Spis kończy się bowiem wraz z końcem września. Przypominamy, jak można wziąć udział w spisie.

Narodowy Spis Powszechny to jedno z najważniejszych badań z zakresu statystyki ludności. Jego obowiązkowość wynika z ustawy o statystyce publicznej. Obowiązkiem spisowym objęty jest każdy mieszkaniec Polski, w tym także osoby bezdomne, cudzoziemcy oraz Polacy przebywający za granicą, którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce.

REKLAMA

Jak się spisać?

Podstawową metodą na wypełnienie obowiązku spisowego jest samospis internetowy. Można go dokonać w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie www.stat.gov.pl. Ci, którzy którzy nie będą w stanie spisać się samodzielnie, mogą skorzystać z metod uzupełniających – wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego, przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego. Co więcej, można także spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową pod nr (22) 279-99-99.  Można także odwiedzić punkt spisowy urzędzie gminy lub oddziale urzędu statystycznego. W przypadku, kiedy zadzwoni do nas rachmistrz, nie możemy odmówić udzielenia mu odpowiedzi.

Narodowy Spis Powszechny to jedno z najważniejszych badań z zakresu statystyki ludności, mające na celu zebranie informacji o jej strukturze na podstawie ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych. W trakcie spisu zbierane są takie informacje, jak płeć, wiek czy stan cywilny, ale także poziom wykształcenia i wykonywany zawód, narodowość, wyznanie czy charakterystyka zasobów mieszkaniowych. Główny Urząd Statystyczny zapewnia, że przetwarzane w ramach spisu dane są poufne i podlegają szczególnej ochronie, a osoby wykonujące prace spisowe zobowiązane są do zachowania tajemnicy statystycznej. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *