Nagrody Musejon. Zgłoszenia można nadsyłać już tylko do niedzieli

Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Ubiegłoroczna gala wręczenia nagród w konkursie Musejon z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Urząd Marszałkowski kolejny raz przyzna nagrody dla najlepszych przedsięwzięć muzealnych. Musejon, czyli Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku wyróżni tych, którzy na co dzień dbają o podtrzymanie pamięci o historii i tradycji regionu. Zgłoszenia przyjmowane są do końca lutego.

– Nagrody są okazją, aby podziękować pracownikom instytucji muzealnych za realizacje takich projektów, które w wyjątkowy i atrakcyjny sposób ukazują ważne fragmenty naszej historii – mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki – Coraz częściej też w  nowoczesnej formie pokazują to, nad czym pracowali, o czym marzyli, o co walczyli nasi przodkowie. To niezwykle ważne, bo wartości, za które umierali, są ciągle aktualne i istotne dla młodego pokolenia. Wprowadzając część swojej pracy „do sieci”, zwiększają dostępność zbiorów i wystaw dla szerszego grona odbiorców.

REKLAMA

Do konkursu zgłaszać można zarówno te inicjatywy, które odbyły się z bezpośrednim udziałem publiczności, jak i te, które realizowane były online. Zgłoszenia mogą nadsyłać muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa z terenu województwa. Projekty podzielone są na trzy kategorie:

  • wystawa (ekspozycje czasowe, stałe, prezentowane zarówno w obiektach muzealnych, jak i w przestrzeni publicznej);
  • działalność naukowa i wydawnicza (publikacje, w tym e-booki i audiobooki, oraz konferencje i zakończone projekty badawcze);
  • edukacja i regionalizm (działania o charakterze edukacyjnym oraz działania promujące i popularyzujące dziedzictwo regionu).

W każdej kategorii przyznana zostanie jedna nagroda i dwa wyróżnienia. Statuetki Musejon dla zwycięzców zaprojektował toruński artysta Sebastian Mikołajczak.

Zgłoszenia można nadsyłać do niedzieli 28 lutego na adres Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy ul. plac Teatralny 2, z dopiskiem “Konkurs MUSEJON”.

Szczegóły konkursu oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego.

Pierwsza edycja konkursu rozstrzygnięta została w ubiegłym roku. Podczas wrześniowej gali nagrody odebrały Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy oraz historyk sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Michał Franciszek Woźniak i dr Marek Rubnikowicz, archeolog, działacz na rzecz ochrony i promocji zabytków, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *